Ze zákulisí právnické fakulty: Kvůli profesuře jsem odmítl i ČNB, vzpomíná Michal Tomášek

Michal Tomášek

ZE ZÁKULISÍ PRÁVNICKÉ FAKULTY | Proděkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy a vedoucí její katedry evropského práva Michal Tomášek začíná psát pro INFO.CZ nový seriál „Ze zákulisí právnické fakulty“. Setkávat se s ním budete jednou měsíčně, a to vždy druhou středu v měsíci.

V době, kdy jsem byl jmenován docentem, byl na katedře evropského práva jeden profesor, vedoucí této katedry Luboš Tichý. Dalším docentem byl Pavel Svoboda, pozdější ministr, a ještě pozdější europoslanec a předseda právního výboru Evropského parlamentu. Zakrátko se stal docentem i syn mého někdejšího kolegy z ministerstva zahraničních věcí, velvyslance a vynikajícího odborníka na mezinárodní právo, stejnojmenný Richard Král. Dalšími členy katedry byli významná odbornice na soutěžní právo advokátka Jindřiška Munková a konečně Jiří Zemánek, dnes soudce Ústavního soudu. 

Řečeno s Goethem, „duchů, jež jsem vyvolal, nemohu se zbýt,“ a tak i po odchodu z bankovního sektoru mě euro dále pronásledovalo. Už 13. února 2003 jsem se v Hospodářských novinách vyjádřil k revidované strategii přechodu na euro, kterou představil ministr financí Bohuslav Sobotka. „Za určitých okolností je výhodné být členem Evropské unie a nehnat se ukvapeně do měnové unie. Naše země potřebuje dohnat ekonomiku eurozóny a k tomu je lepší mít vlastní měnovou politiku,“ řekl jsem s tím, že do roku 2007 bude pro nás výhodné ve třetí etapě měnové unie nebýt. 

Klaus ze mě fackovacího panáka neudělal, uzavírá profesor Tomášek své vzpomínky na euro

sinfin.digital