Ze zákulisí právnické fakulty: Kvůli profesuře jsem odmítl i ČNB, vzpomíná Michal Tomášek

Michal Tomášek

ZE ZÁKULISÍ PRÁVNICKÉ FAKULTY | Proděkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy a vedoucí její katedry evropského práva Michal Tomášek začíná psát pro INFO.CZ nový seriál „Ze zákulisí právnické fakulty“. Setkávat se s ním budete jednou měsíčně, a to vždy druhou středu v měsíci.

V době, kdy jsem byl jmenován docentem, byl na katedře evropského práva jeden profesor, vedoucí této katedry Luboš Tichý. Dalším docentem byl Pavel Svoboda, pozdější ministr, a ještě pozdější europoslanec a předseda právního výboru Evropského parlamentu. Zakrátko se stal docentem i syn mého někdejšího kolegy z ministerstva zahraničních věcí, velvyslance a vynikajícího odborníka na mezinárodní právo, stejnojmenný Richard Král. Dalšími členy katedry byli významná odbornice na soutěžní právo advokátka Jindřiška Munková a konečně Jiří Zemánek, dnes soudce Ústavního soudu. 

Řečeno s Goethem, „duchů, jež jsem vyvolal, nemohu se zbýt,“ a tak i po odchodu z bankovního sektoru mě euro dále pronásledovalo. Už 13. února 2003 jsem se v Hospodářských novinách vyjádřil k revidované strategii přechodu na euro, kterou představil ministr financí Bohuslav Sobotka. „Za určitých okolností je výhodné být členem Evropské unie a nehnat se ukvapeně do měnové unie. Naše země potřebuje dohnat ekonomiku eurozóny a k tomu je lepší mít vlastní měnovou politiku,“ řekl jsem s tím, že do roku 2007 bude pro nás výhodné ve třetí etapě měnové unie nebýt. 

Klaus ze mě fackovacího panáka neudělal, uzavírá profesor Tomášek své vzpomínky na euro

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital