Boj o exekuce: V parlamentu je mix 30 návrhů, věřitelům zbydou oči pro pláč, říká šéf asociace Staněk

Jan Januš

Ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny začne dnes odpoledne projednávat návrhy na zásadní změny v exekučním řízení, ve hře jsou například různé typy místní příslušnosti exekutorů. Ministerstvo spravedlnosti proti tomu prosazuje takzvaného sněhuláka, kdy by se jednotlivé nároky vůči jednomu dlužníkovi scházely u jednoho exekutora. „Exekuční řád za svých 19 let existence prošel asi 50 úpravami. Teď v parlamentu leží další mix asi 30 návrhů. Obávám se, aby z toho nevylezl kočkopes, na který ve výsledku doplatí celá společnost,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ prezident České asociace věřitelů Pavel Staněk, který taktéž v nadcházejících volbách kandiduje jako člen ODS do Senátu. 

Poslanci projednávají rozsáhlé změny v exekucích. Jak se k nim obecně stavíte?

Obávám se, že těch změn je příliš mnoho a z většiny nikomu reálně neprospějí. Rozsahem se jedná o historicky největší novelizaci exekucí, která by bohužel věřitelům nepřinesla nic dobrého a mnohdy ani dlužníkům. Těm by ale měla dle záměru předkladatelů pomoct. Řada z předložených změn se v tomto ohledu zcela míjí účinkem, potažmo dlužníkům způsobí akorát zmatek. Občanský soudní řád se jen za posledních 10 let měnil více než třicetkrát. Za dobu své téměř šedesátileté existence doznal 120 změn. To je pěkný nepoměr a ukazuje na překotnost novelizací posledních let. Exekuční řád pak za svých 19 let existence prošel asi 50 úpravami. Teď v parlamentu leží další mix asi 30 návrhů. A jsem upřímně zvědav, co vše se z toho nakonec zamotá do jednoho návrhu. Obávám se, aby z toho nevylezl kočkopes, na který ve výsledku doplatí celá společnost.

Jak vnímáte atmosféru, která toto dění provází? Ve středu po prázdninách zasedl podvýbor pro exekuce a také proběhl související seminář o slovenských zkušenostech...

To je ten zásadní problém. Navrhované změny v exekucích provází značná vlna hysterie, která bohužel přebíjí racionální argumenty. A tak tu už 10 let pořád dokola řešíme změny, u kterých bylo mnohokrát vysvětleno a odbornými analýzami prokázáno, že nic dobrého nepřinesou. Přesto se jich někteří zarputile drží a prosazují je jako zázračný všelék.

V tomto ohledu velmi oceňuji diskuzi na poli sněmovního podvýboru pro exekuce a insolvence, zejména pak odborný seminář, který na začátku září uspořádal poslanec Marek Výborný. Pozval na něj skutečně širokou škálu zástupců odborné i laické veřejnosti, protože je důležité, aby i její hlasy zazněly. Za účasti prezidenta Mezinárodní unie soudních exekutorů Marca Schmitze nebo místopředsedy Slovenské advokátní komory Ondreje Laciaka se rozjela zajímavá diskuze. Mimo jiné ukázala, že exekuční změny, kterých se v posledních letech dočkali na Slovensku, nejsou právě procházkou růžovou zahradou, ze které bychom si měli brát příklad.

Exekutoři musí dál soutěžit, jinak nebudou tak efektivní, říká jejich mezinárodní šéf Schmitz

sinfin.digital