Chystají se nové právnické ceny. Deloitte a Cover Story hledají právní inovátory

Zástupci desítek advokátních kanceláří - velkých i menších, pražských i mimopražských - se začátkem léta sešli na prvním klubovém setkání právních inovátorů. Zároveň šlo o zahájení širšího projektu agentury Cover Story „Legal Disruptors“, na kterém se partnersky podílí rovněž INFO.CZ. Právníci se mají nejen potkávat a společně inovovat či modernizovat svůj byznys, ale rovněž vyzdvihovat ty nejzajímavější ze svých řad. K tomu poslouží zejména nově vytvořené ocenění Deloitte Legal Disruptors Awards. Nominace na něj se sbírají do konce července.

Jak je z názvu cen patrné, Cover Story, vedené bývalým šéfredaktorem měsíčníku Právní rádce Jaroslavem Kramerem, na nich spolupracuje s advokátní kanceláří Deloitte Legal, co do počtu lidí dvojkou českého trhu. „Cílem ocenění Deloitte Legal Disruptors Awards je najít osobnosti, které svým přístupem či myšlením mění zažité postupy v konzervativním právním světě. Organizátoři zároveň necílí výhradně na ‚nejúspěšnější‘ nebo ‚největší‘ inovaci,“ uvádí k ocenění Jaroslav Kramer. „Nominovat je možné experty zastřešující inovativní projekty, advokáty, podnikové právníky, akademiky i další zástupce právnických profesí,“ vypočítává Kramer. 

Nominace jsou možné prostřednictvím webu legaldisruptors.eu. A jak se vyberou vítězové? „Z došlých nominací vyberou organizátoři ve spolupráci s expertní skupinou složenou ze zástupců hlavních partnerů projektu v průběhu srpna shortlist finálních nominací. Zástupci hlavních partnerů nebudou své vlastní projekty nominovat. Klíčový je příběh a inovativní přístup nominovaných,“ popisuje Kramer a dodává: „Shortlist finálních nominací získá v anonymizované podobě porota, která bude složena ze zahraničních expertů, zástupců partnerů projektu a českých inovátorů. Konkrétní složení poroty bude zveřejněno současně se zveřejněním shortlistu. Nikdo z porotců nebude moci nominovat své vlastní projekty. Vyhlášení držitelů ocenění Deloitte Legal Disruptors Awards proběhne na podzim 2020.“

Squire Patton Boggs upravila kvůli koronakrizi ceny a nabírá lidi, kteří budou kralovat digitálu

Hlavním partnerem projektu „Legal Disruptors“ je platforma k vytváření právních dokumentů Legito, zmíněný klub je pak spojen s tvůrcem advokátního softwaru SingleCase. „Před rokem jsme vedli debaty, jak v českém prostředí s inovativními právnickými projekty dál. Často se na konferencích hovoří o potřebě inovaci, ale zároveň se skutečně neinovuje. Řada kanceláři navíc nemá problém se sdílením informací a know-how, chybí jim ale společná platforma,“ pokračuje pro INFO.CZ Jaroslav Kramer a dodává: „Proto jsme vymysleli ryze networkingovou platformu, pod kterou se budeme pravidelně scházet, sdílet zkušenosti a inspirovat se. Samozřejmě nás také zajímají výsledky. A proto jsme se spojili se SingleCase, kteří jako jedni z mála na českém trhu dokáží ty nejlepší a nejzajímavější inovace uvést v život.“ 

Řídící partnerkou SingleCase je Lucie Tvarůžková, dřívější šéfredaktorka serveru iHned.cz a zástupkyně šéfredaktora Hospodářských novin, která v rámci CreativeDocku vytvářela projekt nebankovních půjček Zonky. V poslední době se zabývá právě právními inovacemi a často mluví o tom, že mohou přijít zevnitř i zvenku. Rovněž advokátní svět se snaží přimět k přemýšlení, co by s jeho byznysem udělal nástup zcela nového hráče – v paralele s taxislužbou Uber. Advokáti jsou ale mnohdy příliš konzervativní a prakticky za vším vidí podle Tvarůžkové potenciální problém. Podle jejích slov na zmíněném klubovém setkání se ale naopak málo věnují výzkumu zákazníků a tomu, co skutečně chtějí. Což se jim může – i v souvislosti s koronakrizí a potřebou rychlého přechodu na digitální služby – z dlouhodobějšího hlediska nevyplatit.

Havel měl chyby a zápasil s nimi, film o něm není jen v dobrém, říká Slávek Horák

„Na první výkop jsme pozvali partnery projektu Legal Disruptors. Dále jsme přizvali několik právníků, které jsme v minulosti za inovátory označili a zároveň jsme přizvali také zástupce kanceláři, které se jako inovativní neprofilují; přesto si myslíme, že jejich smýšlení a přístup – případně to, co dělají bez větší pozornosti marketingu – se shoduje s naší vizí. Cílem prvního setkání bylo zejména zjistit, co české inovátory reálně zajímá a co považuji za prostor k inovaci, který bychom možná mohli naplnit,“ říká Kramer. Do konce roku se má uskutečnit minimálně jedno další sezení klubu. Už 22. září ale proběhne ve fóru Karlín konference Legito Legal Disruptors 2020.

SDÍLET
sinfin.digital