Daňová kontrola průměrně doměří nedoplatek 700 tisíc, kauzy s trestním přesahem jsou dnes častější, říká Trubač

Jan Januš

Daňové penále je nepřiměřeně vysoké a mělo by se zrušit, navrhuje v rozhovoru pro INFO.CZ o problémech a souvislostech trestního a daňového práva advokát Ondřej Trubač, partner advokátní kanceláře Bříza & Trubač. „Novela trestního zákoníku zvýšila od 1. října 2020 hranici trestnosti zkrácení daně až od 100 tisíc korun. Tím by se mohla policie soustředit na opravdu závažné případy namísto řešení drobných kauz, kde postačí finanční sankce podle daňových předpisů,“ říká Trubač.

Jak často v současnosti vstupuje, soudě z vaší praxe, trestní právo do daňových otázek? Sleduje tady určitý trend? Je to častěji než dříve, nebo naopak?

Ze statistik státního zastupitelství plyne, že mezi lety 2016 a 2017 skokově narostl počet trestních oznámení podávaných finančními úřady, a to z 55 procent na až neuvěřitelných 89 procent případů (v roce 2018 to pak bylo 85 procent), kdy finanční úřad doměřil daň převyšující 50 tisíc korun. Ta čísla jsou alarmující, a proto klientům vždy doporučujeme věnovat velkou pozornost každé daňové kontrole, kde hrozí doměření daně alespoň 50 tisíc korun. Takovou kontrolou je však skoro každá, neboť průměrný doměrek byl v roce 2019 zhruba 700 tisíc korun. 

Na druhou stranu z aktuálních statistik za rok 2019 se zdá, že počet trestních oznámení podávaných finanční správou opět poklesl zhruba na polovinu. Pozitivní je rovněž novela trestního zákoníku, která od 1. října 2020 zvýšila hranici trestnosti zkrácení daně až od 100 tisíc korun. Tím by se mohla policie soustředit na opravdu závažné případy namísto řešení drobných kauz, kde postačí finanční sankce podle daňových předpisů v podobě penále a úroků z prodlení.

V naší praxi se daňové kauzy s trestním přesahem určitě objevují častěji než dříve. Nových poptávek chodí tak pět do měsíce, což je poměrně hodně vzhledem k tomu, že obvykle jde o časově i právně velmi náročné kauzy.

Boj o exekuce: Pojistné zdraží a malé pohledávky se nebudou soudně vymáhat, varují pojišťovny

sinfin.digital