Dezinformační Parlamentní listy na Facebooku narazily. Sociální síť zablokovala i stránku o Zemanovi | info.cz

Články odjinud

Dezinformační Parlamentní listy na Facebooku narazily. Sociální síť zablokovala i stránku o Zemanovi

Ze sociální sítě Facebook na několik hodin zmizel profil serveru Parlamentnilisty.cz. Stránka, která měla několik desítek tisíc fanoušků, byla zhruba do 18:00 nedostupná. Parlamentní listy bývají označované za přední české dezinformační médium s největším dosahem. Důvod blokace stránky známý není. Blokace se dotkla i dalších stránek – minimálně se jedná o tu s názvem Miloš Zeman - prezident ČR, která obsah PL sdílela.

„V době, kdy v EU roste tlak na sdělování informací od provozovatelů IT technologií, na zástupce FB nelze dohledat žádný kontakt. Doposud nevíme, kdo nás udal, za co jsme byli zablokováni, zda právem či neprávem. Nemáme šanci na jakoukoli obhajobu nebo nápravu. Mrzí mne, že udavačství se stává zvykem a není pro to obrana,“ uvedl pro INFO.CZ Jan Holoubek, předseda představenstva společnosti Our Media, která Parlamentní listy vydává. 

Facebook blokuje obsah hlavně na základě vlastních vyhodnocení nevhodného obsahu, ale taky po nahlášení profilu nebo stránky ze strany uživatelů.

„Bylo by iluzorní předpokládat, že Facebook sleduje a detailně vyhodnocuje či cenzuruje obsah a řeší, co je pravda a co není. Funguje to tak, že když nahlašování ze strany uživatelů překročí kritickou mez, robot - algoritmus - se k tomu nějak postaví a zasáhne. Odvolat se obvykle není kam,“ řekl pro INFO.CZ Petr Nutil, který se dlouhodobě zabývá odhalováním a vyvracením dezinformací na internetu. 

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Podobný osud jako stránku Parlamentních listů stihl i osobní profil ředitele redakce webu Jaroslava Polanského. Ten je veřejně přístupný, ale poslední příspěvek na něm je z 21. ledna. Aktuální vyjádření k zablokování stránky Polanský nezveřejnil.

Zablokována byla mimo jiné i stránka Miloš Zeman - prezident ČR, která sdílela články z Parlamentních listů. 

K situaci Parlamentních listů se na sociální síti vyjadřuje třeba advokátka Klára Samková. Konstatuje, že Facebook stránku zablokoval, a ironicky dodává, že se tak zřejmě stalo v rámci "objektivity" a "demokratické debaty". Naopak jiní uživatelé Facebooku zablokování Parlamentních listů uvítali.

Parlamentní listy bývají označovány za nejvýznamnější dezinformační web na českém internetu. Jejich měsíční čtenost se dlouho pohybovala nad milionem unikátních uživatelů měsíčně. V posledních měřeních se nicméně významně propadla.

Kompletní informace o druhém kole prezidentských voleb čtěte zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud