Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dezinformační Parlamentní listy na Facebooku narazily. Sociální síť zablokovala i stránku o Zemanovi

Dezinformační Parlamentní listy na Facebooku narazily. Sociální síť zablokovala i stránku o Zemanovi

Ze sociální sítě Facebook na několik hodin zmizel profil serveru Parlamentnilisty.cz. Stránka, která měla několik desítek tisíc fanoušků, byla zhruba do 18:00 nedostupná. Parlamentní listy bývají označované za přední české dezinformační médium s největším dosahem. Důvod blokace stránky známý není. Blokace se dotkla i dalších stránek – minimálně se jedná o tu s názvem Miloš Zeman - prezident ČR, která obsah PL sdílela.

„V době, kdy v EU roste tlak na sdělování informací od provozovatelů IT technologií, na zástupce FB nelze dohledat žádný kontakt. Doposud nevíme, kdo nás udal, za co jsme byli zablokováni, zda právem či neprávem. Nemáme šanci na jakoukoli obhajobu nebo nápravu. Mrzí mne, že udavačství se stává zvykem a není pro to obrana,“ uvedl pro INFO.CZ Jan Holoubek, předseda představenstva společnosti Our Media, která Parlamentní listy vydává. 

Facebook blokuje obsah hlavně na základě vlastních vyhodnocení nevhodného obsahu, ale taky po nahlášení profilu nebo stránky ze strany uživatelů.

„Bylo by iluzorní předpokládat, že Facebook sleduje a detailně vyhodnocuje či cenzuruje obsah a řeší, co je pravda a co není. Funguje to tak, že když nahlašování ze strany uživatelů překročí kritickou mez, robot - algoritmus - se k tomu nějak postaví a zasáhne. Odvolat se obvykle není kam,“ řekl pro INFO.CZ Petr Nutil, který se dlouhodobě zabývá odhalováním a vyvracením dezinformací na internetu. 

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Podobný osud jako stránku Parlamentních listů stihl i osobní profil ředitele redakce webu Jaroslava Polanského. Ten je veřejně přístupný, ale poslední příspěvek na něm je z 21. ledna. Aktuální vyjádření k zablokování stránky Polanský nezveřejnil.

Zablokována byla mimo jiné i stránka Miloš Zeman - prezident ČR, která sdílela články z Parlamentních listů. 

K situaci Parlamentních listů se na sociální síti vyjadřuje třeba advokátka Klára Samková. Konstatuje, že Facebook stránku zablokoval, a ironicky dodává, že se tak zřejmě stalo v rámci "objektivity" a "demokratické debaty". Naopak jiní uživatelé Facebooku zablokování Parlamentních listů uvítali.

Parlamentní listy bývají označovány za nejvýznamnější dezinformační web na českém internetu. Jejich měsíční čtenost se dlouho pohybovala nad milionem unikátních uživatelů měsíčně. V posledních měřeních se nicméně významně propadla.

Kompletní informace o druhém kole prezidentských voleb čtěte zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1