Články odjinud

O Ledeckou se dle expertů firmy poperou. Má zájem i Andrej Babiš?

O Ledeckou se dle expertů firmy poperou. Má zájem i Andrej Babiš?

Vybavení, závody, trenéři. Snaha dostat se v nějakém sportu na vrchol něco stojí a nejde jen o cenu nadměrného úsilí. Některé sporty přitahují sponzory samy od sebe, u jiných se naopak těžko shání každá koruna. Způsobem, jak k sobě přitáhnout pozornost nejen obyvatel, ale i sponzorů, bývá publicita a dobré umístění v závodech. To vše má nyní k dispozici Ester Ledecká. A nabídky se podle jejího manažera už hrnou. Zájem by měl možná dokonce i Andrej Babiš.

„Ester Ledecká se stala celosvětovou sportovní celebritou, s kýmkoliv sebeslavnějším z okruhu českého showbyznysu se nedá srovnat. Ze sportovců možná se jmény Petra Čecha či Jaromíra Jágra, kteří jsou také známí v zahraničí,“ vysvětluje pro INFO.CZ Group Managing Director agentury Ogilvy Ondřej Obluk.

Kromě současné publicity má ale Ester ještě něco navíc – silný příběh. Dcera slavného otce, zpěváka Janka Ledeckého, je první ženou, která na zimní olympiádě získala zlatou medaili ze dvou různých sportů. Nejdříve na lyžích opanovala super-G, o týden později si vyjela zlato v paralelním obřím slalomu na snowboardu. Ester je dvaadvacet let a kromě sportovních ocenění získala i Cenu Mattea Baumgartena pro sportovce, který dokáže úspěšně skloubit sport a studium. Tomu se věnuje na Vysoké škole finanční a správní, kde studuje marketingovou komunikaci.

Ester má další dvě velké nabídky, zájem o ni by dle expertů mohly mít i netradiční značky

A právě vody marketingu nyní rozvířilo její dvojnásobné olympijské vítězství, které ji zajistilo také místo na titulce New York Times nebo na obrazovkách CNN. „To, že získala dvě medaile ze dvou sportů, posunulo tržní hodnotu u Ester ještě výš. Přišly nám dvě nové nabídky, ze kterých jsme velmi nadšeni,“ potvrdil webu iSport.cz manažer Ledecké Viktor Valta ze společnosti Sport Invest. Ani doteď ale nebyla sportovkyně stranou zájmu velkých firem. Mezi její partnery patří Coca-Cola, Visa nebo Audi. Vzhledem k získané celosvětové slávě se nyní dají očekávat další zajímavé globální kontrakty.

„S ohledem na to, jakou unikátní pozici zaujala v historických tabulkách olympiády, i na osobní příběh, jsem si nabídkami ze zahraničí vcelku jistý,“ předpokládá Obluk. „O Ester určitě mohou mít zájem "underdog" značky, které rády boří mýty a moc se neohlížejí na zažité představy a poučky o životě nebo sportu,“ předpokládá také strategy and media director agentury Triad Advertising Adam Špina.

Spolupráce sportovců a firem je tradiční formou sponzoringu, ze které těží obě strany. Podnikatelé získají lukrativní tvář svého produktu, sportovci potřebné peníze na přípravu a závody. A propagaci neodmítají ani velká jména. Hokejový matador Wayne Gretzky se v posledních týdnech objevil v reklamě na pivo Budweiser, T-Mobile vsadil v nových upoutávkách na Petru Kvitovou. Otázka je, jestli si sportovci vlastně mohou dovolit podobné nabídky odmítat.

Jágr s Vodňanským kuřetem, Ester s párkem z Kostelce?

„Některým spolupráce nevadí, jiné o ni nemají sebemenší zájem. U olympijských sportů jsou ale sportovci v složitější situaci, protože sport je bohužel v Česku státem finančně poddimenzovaná oblast. Reklama pro ně tak z části může být velmi vítanou možností, jak se připravit na tu další olympiádu a mít možnost nás reprezentovat,“ vysvětluje Špina.

Jak ale odlišit vzájemně prospěšnou spolupráci od šaškování před kamerou za peníze? V roce 1998 se v reklamě angažoval i Jaromír Jágr. Jeho „když mám hlad, utrhnu si malej kousek“ v reklamě na žvýkačku Bubble Tape se vrylo do paměti všem marketérům, kteří se od té doby snaží vymyslet podobně chytlavou linku. Jágr ale na reklamu nezanevřel. V roce 2013 se objevil s kostí v ruce po boku Andreje Babiše v reklamě na Vodňanské kuře. A premiér v demisi si možná brousí zuby i na Ester.

Předevčírem na svém Facebooku uveřejnil fotografii medailistek Martiny Sáblíkové a Ledecké, kterým přinesl plyšové lemury, se kterými se obě sportovkyně pro premiéra v demisi nechaly vyfotografovat. Dá se tedy předpokládat, že by si Ester v příštích měsících mohla pochutnávat před kamerou na kosteleckých párcích? Firma spíše doteď v reklamě sázela na pupkaté řezníky, kteří zpívali Hašlerovo „Ta naše písnička česká“.

Známá tvář nefunguje vždycky, propadl i Usain Bolt

Jak připouští i experti, známá tvář v reklamě ale nemusí nutně znamenat úspěch. „Pokud na paštiku "nalepíte" Leoše Mareše nebo Ledeckou, může to zvýšit povědomí nebo prodeje, ale jen krátkodobě. Je potom otázkou, jestli se investice do "hvězdy" vlastně vyplatila - zvlášť když není možné rozlišit, jestli prodeje víc táhla osobnost nebo sleva na zboží. Mnohem větší efekt má, když si daná osobnost se značkou opravdu rozumí a důvěřuje jí. Lidé poznají, kdy je spolupráce "jen na oko" pro peníze a kdy produktu mohou věřit, protože i jejich idol jim věří. Značky by neměly brát osobnosti jako ekvivalent slevového letáku, měly by se stát jejich pravým parťákem v dobrém i zlém,“ radí Špina, který připomíná reklamy na paštiky Hamé, které propagovala biatlonistka Gabriela Koukalová.

O nefunkčnosti a nepředvídatelnosti reklamy, která vsadila na sportovce, svědčí například i nedávný průzkum společnosti One Poll. Jen osm procent dotázaných ve věku mezi 18 až 24 lety dokázalo určit, že hlavním partnerem běžce Usaina Bolta je společnost Puma. Ještě více, 15 % lidí, si chybně myslelo, že Boltovým sponzorem je firma Nike. Tři čtvrtiny respondentů výzkumu potvrdily, že tvář jejich oblíbeného sportovce je ke koupi určitého zboží nepřesvědčí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud