Články odjinud

O Vltavě rozhodují nekompetentní radní. Vůbec ji neznají, je to pobuřující, říká spisovatel Kahuda

O Vltavě rozhodují nekompetentní radní. Vůbec ji neznají, je to pobuřující, říká spisovatel Kahuda

Šéfredaktor stanice Českého rozhlasu Vltava Petr Fischer čelí už několik měsíců tlaku ze strany Rady ČRo. A přestože se blíží konec roku, generální ředitel veřejnoprávního média René Zavoral mu nebyl schopen říct, zda bude na postu pracovat také příští rok. Nejistá budoucnost Vltavy sice nebyla na programu středečního jednání radních, ale přesto se o ní mluvilo. Na situaci se přišly zeptat dvě redaktorky a radní i generální ředitel na dotazy reagovali podrážděně. Podezřele nejasná situace ale dráždí také kulturní obec, kterou na místě zastupoval renomovaný spisovatel Václav Kahuda. Obsáhlý rozhovor s ním o celé kauze pořídil náš reportér Vratislav Dostál.

Šéfredaktor Vltavy Petr Fischer doposud neví, zda stanici povede ještě příští rok. Na středečním jednání Rady ČRo o situaci mluvil generální ředitel veřejnoprávního rozhlasu René Zavoral. A nutno říct, že příliš světla do celé věci nevnesl. Mezitím se za Fischera postavily stovky lidí z kulturní obce. Jak situaci hodnotíte?

Petra Fischera znám dlouhé roky jako čtenář jeho textů. Nejen proto jsem se zapojil do iniciativy Za otevřenou Vltavu, která – jak jste řekl – vznikla na jeho podporu, a kterou podepsalo opravdu hodně lidí.

Iniciativa se zrodila v reakci na pseudokauzu údajného porna na Vltavě (stanice odvysílala pasáž z knihy Linie krásy oceňovaného autora Alana Hollinghursta – pozn. redakce). Radní (Tomáš) Kňourek se tehdy kvůli dopisu posluchačky pustil do kritiky vysílání. Vadilo mu, že v něm v dopoledních hodinách zaznělo spisovné slovo popisující mužský pohlavní orgán. Přitom nezazněl vulgarismus, zaznělo slovo, které znají žáci osmých tříd z hodin biologie.

Kdo je Václav Kahuda?
Václav Kahuda (vlastním jménem Petr Kratochvíl) se narodil 8. listopadu 1965 v Praze. Vyučil se štukatérem, prošel řadou dělnických zaměstnání (noční hlídač v Národním muzeu, strojník, hrobník, topič). V druhé polovině 80. let minulého století se podílel na vydávání série tzv. Branických almanachů. Po listopadové revoluci vydal osm knih, prakticky každá z nichž představovala velkou čtenářskou událost. Kahuda se hlásí ke svým vzorům - výsostným vypravěčům jako je Bruno Schulz, Bohumil Hrabal či Günter Grass. A stejně jako oni mísí s pozoruhodnou lehkostí vysoké s nízkým, groteskní s tragickým, animální s duchovním. Vrcholem jeho tvorby je autobiografický román Houština (Petrov, Brno, 1999), který je v kontextu české prózy naprosto ojedinělý. Následně se na několik let odmlčel, aby se v roce 2014 vrátil s podobně monumentálním dílem Vítr, tma, přítomnost (Druhé město, Brno, 2014). Žije v Praze.

Podstatné je možná také to, že tehdy nešlo o stížnost Radě ČRo, zmíněná posluchačka pouze reagovala na facebooku. Nebyla to stížnost podaná Radě ani dopis. Rada se tím vůbec neměla zabývat, má řešit pouze stížnosti, se kterými se na ni posluchači obrátí. A to nebyl tento případ. Radní Kňourek tehdy na schůzi Rady přinesl na mobilu nahrané dvě minuty z celého pořadu, na to konto se radní vyjádřili, jak je známo, padala slova o pornu a podobně, a Kňourek napsal do Parlamentních listů článek o duhovém neomarxistickém slunci nad Vltavou, ve kterém Fischera označil za zavilého obhájce prasáren, který příště bude vysílat pedofilní okénka. Profil té paní, co reagovala na facebooku, navíc už zmizel, takže to klidně mohlo být celé účelově vymyšlené.

Za Petra Fischera se tehdy okamžitě postavila překladatelka díla (Michala Marková) a vzápětí ve veřejných prohlášeních Obec překladatelů, Penklub a ve společném dopise desítky malých nakladatelství. Kauza odhalila, jak nekompetentní lidé ovlivňují chod kulturní stanice. Za sebe bych to řekl asi takto: ten princip je takový, že se tady napadá něco, co máme všichni doma v kuchyni. Něco, s čím žijeme celé dny. Stanice, která prochází v posledním roce nějakou obnovou – Petr Fischer a jeho lidé vnesli do vysílání nové formáty a novou energii – je napadána z naprosto malicherných a zástupných důvodů. Což je zkrátka pobuřující.

Obzvlášť v situaci, kdy změny, kterými stanice prochází, byly posluchači a kulturní obcí přijaty. Jak jsme mohli ve středu na jednání Rady ČRo slyšet, poslechovost Vltavy na rozdíl od Radiožurnálu nebo ČRo 2 neklesla, nýbrž mírně stoupla. Vltavu si každý den pustí téměř padesát tisíc lidí. Anebo ještě jinak: Petru Fischerovi se podařilo zastavit pokles poslechovosti, který stanice měla v posledních letech za minulého vedení. Před nástupem Petra Fischera byla stanice na historickém minimu jedenačtyřiceti tisíc denních posluchačů. Nové schéma přineslo skokový růst až na dvaapadesát tisíc. Od té doby se drží s mírnými tisícovými odchylkami zhruba v rozmezí statistické chyby. O šedesát a více procent ale stoupá poslech on demand, návštěvnost webu a sociálních sítí.

Generální ředitel René Zavoral na středečním jednání připomněl, že Petr Fischer loni představil nové poslechové schéma a že oni, jako vedení čekali, jak na to zareagují posluchači, případně zda to přiláká nové. Minimálně z tónu hlasu bylo cítit, že ta očekávání byla vyšší, že jsou spíše zklamáni…

O čem tady hovoříme. Poklesla poslechovost Radiožurnálu, poslechla poslechovost „dvojky“, která se navíc výrazně bulvarizuje. Na rozdíl od těchto velkých stanic byla Vltava vždycky menšinová. Bylo by bláhové očekávat nějaký skokový nárůst posluchačů, prostě struktura společnosti je a bude taková, že si Vltavu pustí vždy jen menší část lidí. Podle mého soudu by navíc Vltava jako kulturní stanice vůbec neměla být primárně posuzována kritériem poslechovosti. Všechny kulturní instituce řeší tentýž problém s úbytkem lidí, zajímajících se o kulturu, všechny hledají cesty, jak oslovit nové posluchače především z mladé generace. Také Vltava jde tímto směrem, není to ale práce na jeden rok!

ČR Dvojka dostala od generálního ředitele na zvýšení poslechovosti dva roky a obrovskou finanční podporu na rozjezd nového schématu a kampaně. Ta byla podle mých informací Vltavě generálním ředitelem přislíbena, ale slib nedodržen. K tomu všemu je třeba zopakovat, že rozdíl za dva roky působení Petra Fischera v čele stanice je plus sedm až jedenáct tisíc denních posluchačů, maximum bylo 52 tisíc v době, kdy nové schéma začalo vysílat, nyní má stabilně kolem 48 tisíc. Přitom rádio jako celek včetně Radiožurnálu a Plusu kleslo ve všech ukazatelích. Jak jsme ve středu slyšeli na jednání radních, celkový pokles je o dvě procenta podílu na trhu. Takže to určitě není Vltava, kdo by tady měl být předmětem nějakého znepokojení.

Navíc si myslím, že je svým způsobem fascinující, když na jednání Rady ČRo zazní, že jsou radní znepokojeni, aniž by takové tvrzení podepřeli jediným argumentem. Ptám se tedy: na základě čeho jsou znepokojeni? Nejsou schopni to říct. A nejen to, dokonce přiznávají, že nejsou schopni stanici naposlouchat. Jsou tedy Vltavou znepokojeni, a zároveň přiznávají, že ji neposlouchají. A nejen to: navrch ještě přiznávají, že si najali dva starší pány, údajné experty, kteří mají Vltavu naposlouchat za ně.

Je to zcela absurdní situace. Na webu Za otevřenou Vltavu vyjádřily svůj kladný názor na programové změny stanice desítky kulturních autorit této země, vědci, umělci, vysokoškolští pedagogové, filozofové, duchovní, ředitelé divadel a galerií včetně Národní galerie, ale také lidé běžných profesí, kteří Vltavu denně poslouchají. A kdo jsou vlastně ti, které Rada o své vůli nominovala na experty? Dva starší pánové? Jeden z prostředí reklamy.

Co říkáte na fakt, že na jednání Rady Petra Fischera nepozvali ani ve středu tento týden, ani na tu zářijovou schůzi, kde se řešila „kauza Porno“? Tehdy prý sice seděl v publiku, ale nedali mu slovo. Přitom ve středu umožnili vyjádření řediteli Radiožurnálu Pokornému ke stížnosti posluchače a jeho vysvětlení Rada přijala.

Skutečnost, že na veřejném jednání Rady nesmí promluvit nikdo z pléna a není zde žádný prostor pro diskusi, je totalitním výkladem zákona, kterým se chrání zbabělci. To, že před veřejným zasedáním mají radní dopoledne neveřejnou „secvičnou“ podle mě zákonu o rozhlase přímo odporuje. Sehrají pak odpoledne nacvičené představení pro lid. Jedna má známá psala, že bude záznam sdílet jako divadelní hru.

Problém podle mého soudu je, že se ČRo tváří jako hrdinské veřejnoprávní medium, které je pod tlakem zlých politiků stejně jako ČT, a potřebuje zvýšit koncesionářský poplatek, aby si zachovalo nezávislost. Podíval se někdy někdo nezávislý na hospodaření s rozpočtem? Český rozhlas jako dobrý hospodář, jak rád říká pan generální ředitel, zoptimalizoval 116 zaměstnanců bez předchozí analýzy na dopad na vysílání, a bez následné analýzy, co to způsobilo.

Před koncem roku prý ale vykazuje rozpočet rozhlasu několik desítek milionů přebytku, který se rychle utrácí, aby se nemusel vracet. Odhadem by za ty peníze zde mohla většina propuštěných lidí rok pracovat. Práce, která po nich zůstala, se navíc údajně stejně řeší švarcsystémem. Takže výdaje na mzdy možná klesly, ale na honoráře o to více stouply.


A pokud tedy radní používají zástupné argumenty, pokud byla kauza údajného porna pouhou záminkou, v čem podle vás tkví podstata situace?

Jeden verš Vladimíra Holana zní: „Co nerozumí, co nechápou, toho se bojí.“ Oni nerozumí a nechápou, je jim Vltava cizí. Sami se přiznali, sami to řekli. Nemají naposloucháno. Jejich vnitřní motivaci neznám, ale to, jak se projevují, jak se chovají, jejich argumentace, to vše působí zástupně. Jediné, co omílají, je, že jsou znepokojeni. Přitom je to obráceně, téměř 900 lidí podepsalo dopis generálnímu řediteli za otevřenou Vltavu. To my, jeho signatáři, jsme znepokojeni. A to tím, jak radní a management k Vltavě přistupují. Generální ředitel podle mých informací s Petrem Fischerem prakticky nekomunikuje a není schopen mu včas sdělit, co bude dál.

Faktem je, že reakce Reného Zavorala, když byl tázán na budoucnost Vltavy, byla na středečním jednání Rady de facto podrážděná…

Člověk by ho mohl chápat. Zároveň to ale obnažuje jeho lidské kvality. Já bych se styděl, takto reagovat. Styděl bych se na veřejné schůzi reagovat tímto způsobem. On není velitel armády. Je vrcholový manažer, měl by se zodpovídat za své jednání a určitě by neměl podobným způsobem mlčet a ignorovat dotazy na budoucnost jedné z klíčových a tradičních stanic veřejnoprávního rozhlasu.

Zmínil jste, že se považujete za pravidelného posluchače Vltavy. V čem podle vás tkví ta proměna, kterou do její tváře vtiskl právě Petr Fischer? Co je vlastně, pokud by mu nebyla prodloužena smlouva, v ohrožení?

Petr Fischer Vltavu otevřel, vnesl do ní podstatně širší záběr. Předešlé vedení redakce bylo úzce zaměřeno na hudbu, bylo v mnoha ohledech konzervativní. Jeden ze signatářů dopisu použil myslím výstižné slovo eskapická. Stanice se za vedení šéfredaktora Hurníka záměrně nevěnovala umělecké současnosti a ničemu, co se vyjadřuje k současné realitě. Bylo to pohodlné, slabošské a velmi oportunistické: hlavně se do ničeho nenamočit, když budeme hrát tu naši osvědčenou klasiku, nebudeme mít s nikým problémy. Vltava se tehdy soustředila především na klasickou neboli vážnou hudbu.

Petr Fischer uvolnil prostor i jiným typům soudobé hudby, stanici ale otevřel také moderní dramatice a literatuře. Vltava se pod ním stala také platformou k diskusím o hudbě, filmech, literatuře. Vltava je stále hodně o hudbě. Je zde ale přidaná hodnota v tom, že Petr Fischer vnesl do stanice svůj kulturní vhled, otevřel ji novým lidem, dosud méně známým autorům a podobně. To prostředí se celkově proměnilo, mimo jiné také proto, že se stalo atraktivním a v jistém smyslu slova i prestižním.

Mluvíte především o kvalitativních proměnách vysílání. Ale z toho, co zaznělo na Radě ČRo, je zjevné, že se budou posuzovat také kvantitativní ukazatele. Tedy hlavně již zmíněná poslechovost...

Podle mého soudu je ale potřeba dát novému vedení více času. Petr Fischer představil své nové schéma o něco více než před rokem. Vysílá se podle něj od října 2017. Proměnit charakter Vltavy, připravit na tuto proměnu její posluchače, to není věc, která by se mohla podařit za krátkou dobu. Na hodnocení – pokud jde o nárůst nebo pokles poslechovosti – je myslím ještě brzo. Zároveň ale platí, že už teď je zřejmé, že Vltava disponuje stabilním a stálým segmentem posluchačů. A ti noví mohou časem přijít.

Možná bych ještě řekl toto: v každé generaci bude v našem desetimilionovém národě jen omezené množství těch, kteří se budou zajímat o kulturu, budou inklinovat k hudbě, literatuře, divadlu nebo ke společenským vědám a k filosofii. Nikdy jich nebudou masy. A hodnota Vltavy je právě v tom, že se věnuje těmto menšinovým oblastem. Hodnota Vltavy spočívá v tom, že nabízí to, co nikdo ostatní nenabízí. V tom je nenahraditelná.

Takže je to podle vás tak, že je do jisté míry sporné, zda hodnotit stanici s takto kulturně ambiciózním programem především na základě její poslechovosti?

Jistě, je to v podstatě ten základní problém, který nás myslím všechny aktivizoval. Stanice Vltava musí být posuzována na základě kvalitativních parametrů, nelze je kvantifikovat. O to smutnější je, že nikdo z radních, pokud jde o kvalitu, nemá co říct. Vlastně mluví a hodnotí něco, co vůbec neznají. Jsou tedy nekompetentní o tom rozhodovat.

A je smutné, že právě tito lidé mohou budoucnost Vltavy fatálně ovlivnit. Je pobuřující, že právě tito lidé o tom rozhodnou. Což říkám s vědomím, že o personáliích rozhoduje generální ředitel s tím, že jeho rozhodnutí Rada ČRo pouze vezme na vědomí. Je totiž zjevné, že radní po Vltavě už od jara tak říkajíc jdou.

Faktem je, že Petr Fischer bude až někdy okolo 12. prosince vědět, zda bude v čele stanice pokračovat.

Těžko se mi to posuzuje, ale dost to vypovídá o poměrech v rozhlase. Standardní by bylo, aby v instituci, jakou chce být Český rozhlas, tedy instituci s nějakou vyspělou kulturou mezilidských vztahů, aby to už dávno věděl. I s pečlivým zdůvodněním, proč se to děje. Prozrazuje to, s kým máme co do činění. Podle skutků poznáváme lidí. A toto není férové jednání, je v tom kus ignorance a arogance.

Je v tom hluboké nepochopení a míjení veřejnoprávního média. Generální ředitel by v něm měl vytvářet tvůrčí prostředí, není šéfem železáren, ale veřejnoprávního média s velkou historií, pamětí a tradicí. Neměl by být tupým manažerem, který pouze vykazuje prodejnost výrobků.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818