Evropa si neuvědomuje nebezpečí informační války. S Ruskem prohrává na body, říká pro INFO.CZ europoslanec Štětina

Lucie Bednárová

Evropská unie a její členové včetně České republiky jsou příliš opatrní a neuvědomují si, jak velké riziko pro jejich další existenci představuje informační válka, kterou proti nim vede Rusko. Místo toho by měly otevřeně mluvit o ruské agresi a dávat více peněz na antipropagandu. V rozhovoru pro INFO.CZ to uvedl český europoslanec zvolený za TOP 09 a bývalý novinář Jaromír Štětina. Dále hovořil o vývoji na Ukrajině, roli Ruska a Spojených států a také o potřebě zakázat v České republice Komunistickou stranu Čech a Moravy, která podle něj kolaboruje s Moskvou a podporuje její lži a propagandu.

Nedávno jste v Evropském parlamentu prohlásil, že EU by se měla hlasitě vymezit vůči expanzivní politice Ruska. Myslíte si, že EU nedělá dost?

Co se týče Ruska, EU na body prohrává informační válku. Rusko platí obrovské peníze, aby mohlo financovat hybridní válku, kterou vede proti EU. Mám na mysli nejrůznější servery, například Russia Today, Sputnik a tak dále. EU se proti tomu vůbec nebrání. Několikrát jsem veřejně kritizoval Federicu Mogherini (vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku; pozn.red.), kterou členské státy pověřily, aby sestavila tým, který by byl schopen se proti kremelské lži bránit. Ona totiž vytvořila něco, co má pouze asi patnáct lidí. Jak má taková malá skupina konkurovat milionům dolarů, které Moskva vráží do informační války? Mogherini si bohužel neuvědomuje, že taková válka má jeden zřetelný cíl, a to rozložit EU. To přece nemůžeme dopustit.

Myslíte si, že EU jako celek toto nebezpečí, o kterém mluvíte, podceňuje?

Myslím si, že mnoho lidí v EU, včetně paní Mogherini si neuvědomuje, že situace je velmi vážná. V Evropském parlamentu jsou dvě zcela jasně vymezené skupiny poslanců. Na jedné straně to jsou poslanci tradičních členských zemí EU a na straně druhé poslanci ze zemí, které kdysi patřily k sovětskému bloku, včetně nás. Tyto země mají úplně jinou historickou zkušenost než Francouzi, Italové, Němci nebo Španělé. Ti si jednoduše neuvědomují zásadní záležitosti, jako je třeba potřeba nazývat věci pravými jmény a otevřeně mluvit o ruské imperiálnosti a agresi. Ta opatrnost se nachází v Evropském parlamentu i v Evropské komisi a to může být nebezpečné, protože Rusko představuje jedno ze zásadních bezpečnostních rizik pro EU a samozřejmě také Českou republiku.

Ruští separatisté znárodňují ukrajinské podniky v Donbasu. Hrozí elektrárnám kolaps?

sinfin.digital