Jeruzalém bez mešit? Fotka uvedla velvyslance USA do rozpaků, je 'hluboce zklamán' | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jeruzalém bez mešit? Fotka uvedla velvyslance USA do rozpaků, je 'hluboce zklamán'

Jeruzalém bez mešit? Fotka uvedla velvyslance USA do rozpaků, je 'hluboce zklamán'

Americká ambasáda v Izraeli se dnes distancovala od upravené letecké fotografie Jeruzaléma, kterou obdržel darem velvyslanec David Friedman od jedné židovské organizace. Ze snímku pomocí fotomontáže zmizely dvě významné muslimské mešity a namísto nich se tam objevil obnovený historický židovský chrám. Friedman byl v úterý vyfotografován, jak s širokým úsměvem fotku přebírá, a stal se hned terčem ostré kritiky.

Proti manipulaci se ohradilo také americké velvyslanectví, které zpochybnění existence muslimských svatostánků na Chrámové hoře rezolutně odmítlo a upozornilo, že Friedman o záludnosti na fotografii neměl nejmenší ponětí. Podle ambasády je nyní 'hluboce zklamán'.

Chrámová hora je nejcitlivějším místem v Jeruzalémě. V minulosti na ní stával židovský chrám, teď jsou tam dvě významné mešity - Al-Aksá a Skalní dóm. V předchozích letech vypukla kvůli zvažované možnosti, že by se v lokalitě mohli modlit i Židé, vlna násilí, která si vyžádala desítky mrtvých zejména mezi Palestinci.

Jeruzalém bez mešitJeruzalém bez mešitautor: www.zerohedge.com

Zdroj: www.zerohedge.com

Kontroverzní snímek darovala Friedmanovi židovská organizace Ahija, která se věnuje dětem s poruchami pozornosti a potížemi pojmout tradiční školní výuku. Organizace se již za svůj danajský dar omluvila velvyslanci i ambasádě a vinu za fotomontáž svalila na jednoho svého zaměstnance. Ten prý tak učinil z osobní iniciativy, aniž by se s kýmkoli poradil.

Izraelsko-palestinské a potažmo americko-palestinské vztahy jsou v současnosti na bodu mrazu poté, co USA tento měsíc přesunuly sídlo své ambasády z Tel Avivu do Jeruzalém. V den slavnostní ceremonie postříleli izraelští vojáci šest desítek Palestinců na hranici Pásma Gazy. Demonstranti povzbuzení radikálním hnutím Hamás, které vládě v Gaze tvrdou rukou, se pokoušeli prorazit hraniční plot.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.