Jeruzalém je náš. Dialog s Palestinci je těžké obnovit, můžou přijít o vše, říká novinář z Izraele | info.cz

Články odjinud

Jeruzalém je náš. Dialog s Palestinci je těžké obnovit, můžou přijít o vše, říká novinář z Izraele

Izrael má za sebou bouřlivý týden. Oslavil jubileum, slavnostně se s americkými spojenci ujišťoval o totožném světonázoru při stěhování americké ambasády do Jeruzaléma a zažil rozsáhlé střety Palestinců s bezpečnostními složkami. Mrtvých jsou desítky a mír mezi znesvářenými tábory je o hodně vzdálenější, než dosud byl. Reportér INFO.CZ Pavel Novotný sledoval bouřlivé události přímo na místě. Novinář a spisovatel Ben-Drod Jemini mu v rozhovoru říká: Jeruzalém je hlavní město Izraele a Palestinci můžou přijít o všechno, pokud nebudou otevření dialogu.

Je Írán hlavní hrozbou pro Izrael, jak opakují premiér židovského státu Benjamin Netanjahu i americký prezident Donald Trump?

Ano, také to tak chápu. Írán mnohokrát zopakoval, že chce zničit Izrael, který je jeho nepřítelem. Když jeho vojáci přišli do Sýrie, vybudovali si tu základny a přivezli rakety po mém soudu právě proto, aby byli blíže Izraeli.

Je palestinské hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, opravdu podporované, ba dokonce řízené Íránem, jak tvrdí izraelské zdroje? Hamás se nyní jistě účastní střetů s Izraelem na jeho hranici, při kterém vojáci židovského státu zabili desítky lidí.

Naneštěstí ano. I když ve světě islámu probíhá konflikt mezi většinovými sunnity a menšinovými šíity. A přestože Hamás patří k sunnitům a Írán se cítí být patronem všech šíitů, džihád, respektive válka proti Izraeli, dokáže překonat i tyto spory.

Ben-Drod Jemini (*1954)
Izraelský novinář a spisovatel. Léta pracoval ve vlivném deníku Jediot Achronot. Je považován za spíše konzervativního komentátora, i když on sám konstatuje, že má mezi arabskými kolegy i politiky řadu přátel a že dosud stojí za takzvaným dvoustátním řešením (tedy za vznikem nezávislé Palestiny).

Právě na toto jsem se chtěl zeptat. Vždyť Hamás tak může přijít o podporu sunnitů.

Jenže nenávist k Izraeli je silnější. Nakonec, je to dominantní téma, které Írán a Hamás mají. Spojuje je po mém soudu ale i odpor k liberálním hodnotám, svobodě a demokracii.

A tím škodí především vlastním lidem. Hamás opakuje, že nemá peníze, že je Pásmo chudé a zbídačené. Hnutí ale peníze dostává nejen z Íránu, ale třeba i arabského Kataru a od dalších sponzorů. A všechny prostředky investuje nikoli do rozvoje palestinské společnosti, ale do oblasti, kterou já nazývám „průmyslem smrti“. Izrael nemůže za chudobu Gazy.

V Gaze jsem jako novinář byl a lidem se tam po materiální stránce opravdu nedaří. A nejen to: jsou izolovaní, nemohou Pásmo opustit, nemohou cestovat, nemají prostě žádnou perspektivu.

Souhlasím, že obyčejným lidem v Gaze se nedaří dobře. Ale měli by si stěžovat především u hnutí Hamás, které není ochotno respektovat ujednání, ke kterým předtím přistoupilo. Izrael přivítá změnu uvažování i chování předáků Hamásu. Pokud dojde k takové změně, mohou mít svobodu třeba zítra.

Na Západním břehu Hamás nevládne a tamní lidé také nemají možnost cestovat přes Izrael, často nesmějí za příbuznými do Jeruzaléma, který ovládá Izrael. Mají podle Vás nárok na vlastní stát?

V zásadě si pořád myslím, že ano. Podporoval jsem všechny mírové iniciativy, které byly v posledních dvaceti letech na stole. Jenže byli to (někdejší palestinský předák) Jásir Arafat a jeho nástupce, nynější palestinský prezident Mahmúd Abbás, kdo tato jednání nakonec zablokovali. Nemůžete tedy v tomto smyslu házet vinu na Izrael.

Přesun amerického velvyslanectví
USA v týdnu z rozhodnutí prezidenta Trumpa přesunuly velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, což má výrazný symbolický rozměr. Washington tak fakticky uznal celý Jeruzalém za hlavní město Izraele, což Palestinci nemohou přijmout. Ti město považují za metropoli svého budoucího státu a podobně jako Židé si jej nárokují.

Ano, lze říci, že nejsem žádným velkým stoupencem nynějšího (izraelského) premiéra Benjamina Netanjahua, ale toto se nestalo jen kvůli němu, to je výsledek palestinského přístupu k jednání.

Přispělo podle Vás přesunutí amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma k uklidnění situace na neklidném Blízkém východě? Přispělo k větší bezpečnosti Izraele?

Osobně to vnímám tak, že Jeruzalém je hlavním městem Izraele. Je to místo, ke kterému se v modlitbách obracejí židé na celém světě. Přál bych si, aby k tomuto kroku došlo nekonfrontačním, klidným způsobem. Aby byl problém Jeruzaléma řešen v širších souvislostech. Jenže: dialog s Palestinci lze obnovit jen těžko. A proto je možná někdy potřebné učinit podobné, tedy jednostranné kroky, aby palestinskému vedení došlo, že pokud nebude dělat nic, nakonec může ztratit všechno.


Rozhovor vzniknul během zahraniční cesty reportéra INFO.CZ Pavla Novotného do Izraele.

INFO.CZ v Izraeli

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud