„Na smrt je moc malá!“ Osmiměsíční Lajla se stala symbolem palestinských protestů. Jak zemřela?

lup

15. 05. 2018 • 21:15

Žádná jiná z šesti desítek obětí pondělních násilností na hranici Pásma Gazy a Izraele nepoutá tolik pozornosti. Mrazivý snímek mrtvé osmiměsíční Lajly oblétl svět a rychle se stal symbolem toho, co se na Blízkém východě právě děje. Holčičku dnes pohřbili a na pozadí tragédie se mezitím rozhořela diskuze, jak vlastně dítě zemřelo.

Lajla se stala nejmladší obětí pondělních protestů, při kterých střet s izraelskými bezpečnostními složkami nepřežilo na 60 Palestinců. Záhy se objevily otázky, jak se osmiměsíční dítě mohlo dostat na místo, kde jde o život.

Malá Lajla se měla zadusit slzným plynem. Tak to uvádí ministerstvo zdravotnictví palestinského Pásma Gazy a tak znělo i první vysvětlení toho, co se vlastně stalo.

Rodina dnes sdělila, že se dítě objevilo v oblasti protestů nedopatřením. „Byli jsme ve stanovém městečku východně od Gazy, když Izraelci začali střílet slzný plyn. Když jsme přišli domů, dítě přestalo plakat a já jsem si myslela, že usnulo. Vzala jsem ji do nemocnice a lékař mi tam řekl, že je dítě mrtvé,“ uvedla babička dívky. Stany od hranice dělí několik set metrů.

Izraelská armáda tuto verzi ale začala s odvoláním na svědky zpochybňovat a skeptický je i lékař z Gazy, se kterým mluvila agentura AP. Řekl, že Lajla trpěla zdravotním problémem a že nevěří, že její smrt způsobil slzný plyn.

Rodina se mezitím s malou Lajlou naposledy rozloučila, přičemž vznikla série silných fotografií. Matka při dnešním pohřbu volala: „Nechte ji u mne, je na smrt moc malá.“

Lajla není jediná

Pozornost světa podobně jako Lajla poutá i beznohý demonstrant na kolečkovém křesle, který nad hlavou roztáčí prak. Stanice al Džazíra informuje, že se jednalo o Abú Salaha, který je další ze zhruba 60 obětí pondělních nepokojů. O nohy podle katarských novinářů přišel v roce 2008 při izraelském útoku na Gazu. Včera ho údajně zasáhl izraelský sniper. Jeho pohřbu se dnes podle snímků na sociálních sítích, které ale není možné nezávisle ověřit, účastnily stovky lidí.

Pondělí bylo pro Palestince nejkrvavějším dnem od izraelského útoku na Gazu v roce 2014. Mezi šesti desítkami obětí je podle dostupných informací nejméně 8 nezletilých. Tisíce zraněných navíc představují enormní zátěž pro nemocnice v Gaze, které jsou podle Světové zdravotnické organizace v situaci jako za války.

Nepokoje vyvolal především americký přesun ambasády do Jeruzaléma, čímž Spojené státy celé starobylé město uznaly za metropoli židovského státu. Palestinci si rovněž dnes připomínají nakbu – katastrofu. Tak označují události po vzniku Izraele, v důsledku kterých byly vyhnány statisíce z nich.

4970339:article:true:true:true

Izrael

SDÍLET

Billboard-bottom-1