Macrone odstup! Po demonstracích jsou desítky zraněných a přes 100 zadržených, prezident odsoudil násilí | info.cz

Články odjinud

Macrone odstup! Po demonstracích jsou desítky zraněných a přes 100 zadržených, prezident odsoudil násilí

Přes 106 tisíc účastníků registrovalo francouzské ministerstvo vnitra dnes v 17:00 hodin na demonstracích žlutých vest", jejichž protestní hnutí je namířeno zejména proti plánu vlády zvýšit od ledna ceny pohonných hmot. Policisté po celé Francii vzali do vazby 130 lidí a v Paříži, kde byly události nejbouřlivější, utrpělo zranění 20 osob včetně čtyř příslušníků pořádkových sil. Francouzský prezident Emmanuel Macron na Twitteru odsoudil násilí ze strany demonstrantů.

Podle ministerstva vnitra dnes uspořádaly „žluté vesty" více než 1600 akcí. Největší protest se konal na pařížské třídě Champs-Elysées, kde bylo v průběhu dne na osm tisíc lidí. Manifestace zde však nebyla povolena a při střetech policie s účastníky bylo podle televize BFMTV zraněno dvacet lidí, přičemž jeden demonstrant utrpěl těžké zranění ruky. Na místě už údajně zůstává jen 400 účastníků protestu.

Prezident Macron večer v prohlášení na Twitteru poděkoval policii za odvahu a profesionalitu a odsoudil projevy násilí. „Hanba těm, kdo je (policisty) napadali. Hanba těm, kteří napadali další občany a novináře. Hanba těm, kdo se snažili zastrašovat volené zástupce. V Republice není místo pro takovéto násilí," napsal.

Francouzská média následně informovala o incidentu na demonstraci v Toulouse, kde dva reportéři údajně čelili pokusu o lynč“. Pracovník televize BFMTV Jean-Wilfried Forquès uvedl, že lidé ve žlutých reflexních vestách na ně křičeli, že jsou „agenti vlády“ a „bastardi“, načež se z vypjaté situace snažili za doprovodu bezpečnostních pracovníků utéct.

Forquèse se dvěma strážci ale desítky demonstrantů zahnaly do obchůdku, kde za ním vedoucí musela zatáhnout mříž. „Utíkali za mnou, chtěli se vrhnout na novináře,“ řekl 53letý reportér. Z úkrytu se dostal až poté, co policie rozehnala lidi shromážděné před obchůdkem. Vedení BFMTV incident v centru Toulouse odsoudilo a chování demonstrantů označilo za nepřípustné.

Ministr vnitra Christophe Castaner uvedl, že v celé Francii bylo dnes zadrženo 130 účastníků protestů, z toho 42 v Paříži.

„Právo demonstrovat patří mezi základní práva. Právo narušovat, překážet a ničit bude systematicky trestáno," řekl Castaner na tiskové konferenci. Akcí „žlutých vest" se podle ministerstva vnitra v podvečer účastnilo 106 301 lidí.

Deník Le Monde nicméně uvádí, že číslo ministerstva vnitra nelze brát jako zcela exaktní, protože „u hnutí tohoto druhu je těžké stanovovat účast".

Aktuální údaje však svědčí o menší mobilizaci, než jakou Francie zažila na začátku protestů „žlutých vest" 17. listopadu. Tehdy se večer hovořilo o 282 710 protestujících a více než 200 zraněných.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud