Měnová válka na spadnutí? Čínský jüan prudce klesá, USA podezírají Peking z nekalých praktik | info.cz

Články odjinud

Měnová válka na spadnutí? Čínský jüan prudce klesá, USA podezírají Peking z nekalých praktik

Americký ministr financí Steven Mnuchin varoval Peking před pokusy podpořit svůj vývoz snížením hodnoty čínské měny. Hodnota jüanu vůči dolaru výrazně klesá, což nenechává Američany chladnými. Jestli se Čína snaží získat obchodní výhody, nebo má pád jüanu jiné vysvětelní, však zatím není jasné. 

Celé to připomíná situaci před osmi lety, kdy přední ekonomové včetně tehdejšího šéfa Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahna varovali před měnovými válkami. Tedy situací, kdy se jednotlivé země snaží získat ve světovém obchodu výhodu vůči ostatním tím, že snižují hodnotu svých měn. Tato strategie může ohrozit světový obchod, protože zkomplikuje plánování nákupu i prodej zboží přes hranice, stejně jako jeho výrobu. Podezřelým ze snahy rozpoutat měnovou válku byla tehdy právě Čína a poškozeným Spojené státy. Nakonec ale hodnota čínské měny začala růst a svět se měnové válce vyhnul.

Nyní ovšem hodnota čínské měny renminbi nazývané také jüan, začala opět výrazně klesat a tento týden byla vůči dolaru nejslabší od ledna 2017. Podle listu Financial Times se investoři a analytici obávají, že se jüan brzy propadne ještě více a dostane se na nejnižší úroveň od roku 2008. Americký ministr financí Steven Mnuchin prohlásil, že hodnota čínské měny letos „výrazně“ spadla a oznámil, že o tom USA budou diskutovat s Pekingem. Mnuchin to uvedl v rozhovoru pro deník Financial Times, v němž také zaznělo, že se Spojené státy musí „ujistit“, že Čína „neprovádí podhodnocení své měny s cílem získat výhody“ v soutěži se Spojenými státy.

Zatím si ale nikdo není jistý, proč čínská měna vlastně padá. Podle listu The Wall Street Journal to může být jak snahou Pekingu získat obchodní výhody, tedy zvýšit vývoz na Západ a tím povzbudit čínské hospodářství, tak tím, že Čína má vnitřní ekonomické problémy. Zdá se, že čínské hospodářství závislé na vývozu kvůli obchodním sporům se Spojenými státy zpomaluje a investoři se bojí rostoucího čínského zadlužení. Čínské provinční vlády se už léta potýkají s vysokými dluhy, podobně jsou na tom velká města, některé státní a polostátní podniky a patrně i některé banky. Pád hodnoty jüanu tyto problémy může odrážet.

V Číně neexistuje nezávislá centrální banka, která by měla měnu na starosti, a fakticky ji řídí vláda a komunistická strana. Nikdo tak neví, jaký by vlastně měl být tržní kurs jüanu a zda se od něj současný kurs odchyluje. Ekonomové jsou ve svých názorech rozděleni, někteří tvrdí, že kurs jüanu je podhodnocen vůči dolaru až o 20 procent, další před několika lety spekulovali o tom, že je naopak nadhodnocen.

Americký prezident Donald Trump každopádně neustále hrozí tím, že jeho vláda označí Čínu za měnového manipulátora a přijme proti ní odvetná opatření. Podle Trumpa Čína díky slabé měně příliš vyváží, americké podniky ji nemohou konkurovat a Peking tak „krade“ pracovní místa Američanům. Trump ovšem nemůže odpovědět Pekingu stejným opatřením, tedy snížením hodnoty amerického dolaru. Americká centrální banka je totiž nezávislá na vládě. Může ale uvalit na Peking další cla k těm už stávajícím či omezit dovoz některých výrobků, což může vést k rozsáhlé obchodní válce s dopadem na ekonomiky obou zemí. Nakonec pak i americká centrální banka může, kdyby se americká ekonomika dostala do recese, začít „tisknout“ další peníze a oslabit tím fakticky vlastní měnu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud