Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Měnová válka na spadnutí? Čínský jüan prudce klesá, USA podezírají Peking z nekalých praktik

Měnová válka na spadnutí? Čínský jüan prudce klesá, USA podezírají Peking z nekalých praktik

Americký ministr financí Steven Mnuchin varoval Peking před pokusy podpořit svůj vývoz snížením hodnoty čínské měny. Hodnota jüanu vůči dolaru výrazně klesá, což nenechává Američany chladnými. Jestli se Čína snaží získat obchodní výhody, nebo má pád jüanu jiné vysvětelní, však zatím není jasné. 

Celé to připomíná situaci před osmi lety, kdy přední ekonomové včetně tehdejšího šéfa Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahna varovali před měnovými válkami. Tedy situací, kdy se jednotlivé země snaží získat ve světovém obchodu výhodu vůči ostatním tím, že snižují hodnotu svých měn. Tato strategie může ohrozit světový obchod, protože zkomplikuje plánování nákupu i prodej zboží přes hranice, stejně jako jeho výrobu. Podezřelým ze snahy rozpoutat měnovou válku byla tehdy právě Čína a poškozeným Spojené státy. Nakonec ale hodnota čínské měny začala růst a svět se měnové válce vyhnul.

Nyní ovšem hodnota čínské měny renminbi nazývané také jüan, začala opět výrazně klesat a tento týden byla vůči dolaru nejslabší od ledna 2017. Podle listu Financial Times se investoři a analytici obávají, že se jüan brzy propadne ještě více a dostane se na nejnižší úroveň od roku 2008. Americký ministr financí Steven Mnuchin prohlásil, že hodnota čínské měny letos „výrazně“ spadla a oznámil, že o tom USA budou diskutovat s Pekingem. Mnuchin to uvedl v rozhovoru pro deník Financial Times, v němž také zaznělo, že se Spojené státy musí „ujistit“, že Čína „neprovádí podhodnocení své měny s cílem získat výhody“ v soutěži se Spojenými státy.

Zatím si ale nikdo není jistý, proč čínská měna vlastně padá. Podle listu The Wall Street Journal to může být jak snahou Pekingu získat obchodní výhody, tedy zvýšit vývoz na Západ a tím povzbudit čínské hospodářství, tak tím, že Čína má vnitřní ekonomické problémy. Zdá se, že čínské hospodářství závislé na vývozu kvůli obchodním sporům se Spojenými státy zpomaluje a investoři se bojí rostoucího čínského zadlužení. Čínské provinční vlády se už léta potýkají s vysokými dluhy, podobně jsou na tom velká města, některé státní a polostátní podniky a patrně i některé banky. Pád hodnoty jüanu tyto problémy může odrážet.

V Číně neexistuje nezávislá centrální banka, která by měla měnu na starosti, a fakticky ji řídí vláda a komunistická strana. Nikdo tak neví, jaký by vlastně měl být tržní kurs jüanu a zda se od něj současný kurs odchyluje. Ekonomové jsou ve svých názorech rozděleni, někteří tvrdí, že kurs jüanu je podhodnocen vůči dolaru až o 20 procent, další před několika lety spekulovali o tom, že je naopak nadhodnocen.

Americký prezident Donald Trump každopádně neustále hrozí tím, že jeho vláda označí Čínu za měnového manipulátora a přijme proti ní odvetná opatření. Podle Trumpa Čína díky slabé měně příliš vyváží, americké podniky ji nemohou konkurovat a Peking tak „krade“ pracovní místa Američanům. Trump ovšem nemůže odpovědět Pekingu stejným opatřením, tedy snížením hodnoty amerického dolaru. Americká centrální banka je totiž nezávislá na vládě. Může ale uvalit na Peking další cla k těm už stávajícím či omezit dovoz některých výrobků, což může vést k rozsáhlé obchodní válce s dopadem na ekonomiky obou zemí. Nakonec pak i americká centrální banka může, kdyby se americká ekonomika dostala do recese, začít „tisknout“ další peníze a oslabit tím fakticky vlastní měnu.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1