„Násilný dav.“ Francie vysvětluje, proč na žluté vesty poslala policisty s obávanými puškami | info.cz

Články odjinud

„Násilný dav.“ Francie vysvětluje, proč na žluté vesty poslala policisty s obávanými puškami

O manifestacích žlutých vest mluví jako o „násilném a ilegálním davu“, novináře zraněné bezpečnostními složkami prakticky nezmiňuje. Francouzská vláda předala OSN své stanovisko k obvinění z nepřiměřeného používání síly proti demonstrantům. Mimo jiné v něm obhajuje pušky na gumové projektily (LBD) a tvrdí, že je policisté používají jen při sebeobraně.

V březnu OSN vyzvala Francii k důkladnému vyšetření obvinění z policejního násilí vůči stoupencům hnutí žlutých vest. Co se píše v 21stránkové odpovědi, kterou vláda odevzdala 11. dubna, teď zjistili reportéři deníku Le Monde, kteří získali její kopii.

Odpověď francouzské vlády se sice nese v diplomatickém tónu, jak ale píše Le Monde, jádro sdělení je jednoduché: „Pokračujte, není tu nic k vidění.“ Už v preambuli dokumentu, který vypracovala ministerstva vnitra a spravedlnosti se píše o „zvláště obtížných“ podmínkám, kterým byli během demonstrací policisté a strážníci vystaveni.

Ne manifestace, ale násilný dav

„Tyto manifestace byly poznamenány vážným násilím spáchaným některými jejich účastníky proti pořádkovým silám, přítomným novinářům i dalším osobám. Je třeba zdůraznit, že během mobilizace (žlutých vest) byly zjištěny rasistické, antisemitské a homofobní výroky, nápisy i agresivní činy,“ připomněla vláda.

V dokumentu spíš než o manifestacích mluví o shromáždění či davu, který se mění v násilný. Tím také ospravedlňuje masivní používání granátů se slzným plynem, vodních děl nebo nechvalně proslulých pušek na gumové projektily (LBD).

LBD prý pořádkové síly nikdy nepoužily proti demonstrantům, pokud tedy oni nepřikročili k násilí. „Nejde o demonstranty, ale o účastníky ilegálního a násilného shromáždění,“ tvrdí dokument. Uznává ale nebezpečnost těchto zbraní, které mohou způsobit vážná zranění, pokud projektil ráže 40 milimetrů zasáhne člověka ze vzdálenosti tří až deseti metrů.

Letos v lednu přitom deník Libération přišel se seznamem vážných zranění, která stoupenci žlutých vest po celé Francii utrpěli. V některých případech jim LBD způsobily ztrátu oka, frakturu lebeční kosti nebo vyražené zuby. O oko například přišlo 15 lidí, celkově pak statistika udává 109 vážných zraněních od listopadového začátku demonstrací. O tom se však ve vládním dokumentu nemluví. Vládní odpověď jen upozorňuje na to, že soudy dosud neskončily, a proto nelze určit, zda bylo použití LBD oprávněné, nebo ne.

LBD pomáhají předcházet úmrtím

Vláda nicméně použití LBD či vodních děl obhajuje s tím, že je třeba zachovat určitou 'bezpečnou' vzdálenost mezi pořádkovými silami a davem, aby se obě strany „vyhnuly přímému kontaktu a následným zraněním“. Jen tak prý lze předejít úmrtím.

Dokument naopak zcela vylučuje použití další zbraně, o níž se v souvislosti s potíráním nepokojů mluvilo – paralyzující tekutiny. V polovině března však policie přiznala, že použila velmi koncentrovaný slzný plyn v prášku, který takové účinky mít mohl.

Zatímco zpráva vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové zmiňovala i mnohé zraněné novináře, francouzská vláda operuje pouze těmi novináři, které zranili stoupenci žlutých vest. Jak ale podotýká Le Monde, 27 novinářů se už obrátilo na generální inspekci policie, která zahájila v deseti případech vyšetřování.

Policiejní verze se od novinářské liší

Tři oznámení podali na policisty fotografové z jihofrancouzského Toulouse. O těch ale dokument tvrdí, že byli součástí agresivního davu a že není jasné, odkud přiletěly projektily, které je zasáhly. Tato verze se však neshoduje se svědectvím poškozených reportérů – ti uvedli, že stáli asi 25 metrů od demonstrantů a měli na sobě jasně vyznačené nápisy Presse. Fotografové se domnívají, že granát se slzným plynem na ně policie vystřelila úmyslně.

Celkově podali demonstranti na policii 290 trestních oznámení, 92 z toho se týká použití již zmíněných LBD.

Obhájci kontroverzních pušek s gumovými projektily tvrdí, že jsou nutné k ochraně policistů a že jsou méně nebezpečné než jejich předchůdkyně. Kritici jim oponují výčtem vážných a mnohdy nevratných zranění demonstrantů a tvrzením, že síla LBD je nepřiměřená. Trvají také na tom, že pušky nejsou tak přesné, jak se říká. Liga pro lidská práva je navíc kritizuje jako prostředek, jenž má Francouze zastrašit a odradit je od účasti na manifestacích.

Propusťe Gaspara Glanze! 

Velký ohlas a policejní kritiku vzbudilo v posledních dnech také zatčení novináře Gaspara Glanze na manifestaci žlutých vest v sobotu 20. dubna.

Zakladatel agentury Taranis News pokrýval demonstraci a snažil se promluvit s velitelem policejního zásahu. Když ho ale k němu jeden z policistů nepustil a odstrčil ho, Glanz ukázal směrem k mužům zákona vztyčený prostředníček. Vzápětí byl zatčen.

Na obhajobu novináře se postavilo hned několik známých politiků z řad levice, zvláště špičky populistického hnutí Nepoddajná Francie. Spekuluje se také o tom, že Glanzovo zatčení může být odvetou za aféru Benalla – právě tento novinář přispěl k medializaci případu bývalého šéfa prezidentovy ochranky Alexandera Benally, který mlátil účastníky loňské prvomájové demonstrace. Petici za propuštění Glanze už podle serveru Huffington Post podepsalo 12 tisíc lidí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud