Největší německá banka se dál topí v problémech a vykázala masivní ztrátu | info.cz

Články odjinud

Největší německá banka se dál topí v problémech a vykázala masivní ztrátu

Největší německá banka se dál topí v problémech a vykázala masivní ztrátu
 

Největší německá investiční banka Deutsche Bank se stále nemůže dostat z problémů. Podle nejnověji zveřejněných čísel se ve druhém čtvrtletí propadla do největší ztráty od finanční krize. Důvodem je restrukturalizace, která ji má v dlouhodobém horizontu zachránit. Deutsche Bank se vzpamatovává z riskantních operací, kvůli nimž je mimo jiné v hledáčku amerických úřadů.

Deutsche Bank s výraznou ztrátou počítala, jenže reálná čísla jsou ještě horší než odhady. Celková ztráta ve druhém čtvrtletí činila 3,15 miliardy eur (asi 80,5 miliardy korun), přičemž předpoklad byl „jen“ 2,8 miliardy eur. „Pokud vyloučíme náklady na restrukturalizaci, banka bude zisková a výnosy našich nejstabilnějších obchodů stagnují nebo rostou,“ komentoval to výkonný ředitel Christian Sewing.

Šéf Deutsche Bank má pravdu, že při nezapočítání 3,4 miliardy eur, které si restrukturalizace dosud vyžádala, je ústav 231 milionů eur v zisku. I to je ale míň, než trhy očekávaly. Proti druhému kvartálu loňského roku se propadly také tržby, v některých případech až o třetinu. Banka předpokládá, že nižší budou i v celkovém srovnání let 2018 a 2019.

Aktuální čísla jen podtrhují dlouhodobé problémy, s nimiž se Deutsche Bank potýká. Během posledních čtyř let ztratily akcie firmy tři čtvrtiny své hodnoty. Před dvěma lety se dokonce mluvilo o jejím krachu, který by znamenal velké finanční problémy pro německou a zřejmě i pro další evropské ekonomiky. Tomu se zatím podařilo zabránit.

Nové vedení Deutsche Bank v čele se Sewingem zvažovalo několik variant, jak firmu zachránit. V úvahu připadala fúze s Commerzbank, kterou ale také sužují finanční trable. Tato jednání ale zkrachovala a beztak neměla pro Deutsche Bank garantovaný přínos.

Sewing a jeho lidé se proto počátkem července vydali cestou bolestivé restrukturalizace. Ta by měla zásadně změnit charakter banky. O práci má přijít 18 tisíc zaměstnanců, firma oseká náklady i své aktivity. V plánech je výrazný odklon od investičního bankovnictví, čemuž nasvědčují i meziroční čísla. Tržby z investičního bankovnictví propadly o 18 procent, zatímco menší divize správy aktiv rostla o šest procent.

Právě investiční bankovnictví, k němuž se Deutsche Bank uchýlila koncem 90. a začátkem nultých let, bylo vedle důvodů typu nízkých úrokových sazeb tím, co přispělo k současným potížím. Manažeři se nebáli riskantních obchodů a někdy se pohybovali za hranou zákona. Skandály s hypotečními podvody, manipulace s dluhopisy, praní špinavých peněz – na všem vyjmenovaném se banka v minulosti podílela.

Ve Spojených státech se o Deutsche Bank aktuálně mluví především v souvislosti se dvěma kauzami. Klíčovou institucí byla pro byznysmena Jeffreyho Epsteina, jenž čelí obviněním ze sexuálního zneužívání a obchodu s lidmi. Deutsche Bank měla Epsteinovi pomoci se správou jeho nelegálně vydělaných peněz a jejich vyváděním do zahraničí.

„Deutsche Bank pečlivě prověřuje obchodní vztah mezi Jeffreym Epsteinem a jsme absolutně zavázáni ke spolupráci se všemi relevantními úřady,“ prohlásil pro list Wall Street Journal mluvčí německé banky, jejíchž služeb Epstein využíval od roku 2013. Manažeři Deutsche Bank začali rušit některé jeho účty koncem loňského roku. Dodnes ale není zřejmé, kolik peněz a dalšího Epsteinova jmění banka spravovala.

Americké úřady a Kongres také prověřují obchodní vazby mezi Deutsche Bank a prezidentem Donaldem Trumpem. Ty měly podle britského listu The Times, jenž se odkazuje na rozhovory s několika současnými i bývalými jednateli banky, začít v 90. letech. Trump měl od Deutsche Bank získat miliardové půjčky navzdory existenci důkazů o jeho platební neschopnosti. Podle New York Times měli manažeři banky zabránit zaměstnancům, aby upozornili federální úřady na podezřelé aktivity spojené s Trumpem nebo jeho zetěm Jaredem Kushnerem.

Právě neblahé pověsti, a především tučných pokut, které ukrajovaly notnou část zisku, by se Deutsche Bank nyní ráda zbavila. Místo investičního bankovnictví plánuje vsadit na správu majetku nejbohatších lidí na světě. Je však otázkou, zda v silně konkurenčním prostředí uspěje. Nízkou ziskovost jí předpovídají například analytici ze společnosti Morgan Stanley a také agentura Reuters konstatovala, že může trvat roky než bude banka schopná generovat roční zisk alespoň 500 milionů eur.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud