Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Německo se obrací k Číně. Obchody rostou, řadě expertů ale dělají vrásky

Německo se obrací k Číně. Obchody rostou, řadě expertů ale dělají vrásky

Německo se obrací k Číně. Čím dál napjatější vztahy Berlína se Spojenými státy se projevují i na ekonomice. Za poslední dva roky se pozornost země soustředila více na východ než na západ. Čína se tak rázem stala největším německým obchodním partnerem. Celkový objem obchodu mezi Čínou a Německem činil v roce 2017 179 miliard dolarů (takřka 4 biliony korun). To je dvakrát více než v případě Velké Británie a trojnásobek francouzské bilance.

„Vývoj v Číně je až neuvěřitelně rychlý,“ prohlašuje Sabine Heroldová, jejíž firma na výrobu lepidel nedávno otevřela nové zařízení v Šanghaji. I jí pomohla ekonomická diplomacie, kterou roky praktikuje německá kancléřka Angela Merkelová. Za 13 let v úřadu navštívila Čínu jedenáctkrát, klíčovým bodem jednání je přitom vždy i podpora německých firem na čínském trhu.

Německo pomáhá svým podnikům i jinak. Vytvořilo unikátní síť vývojových center přímo v Číně. Tři centra financovaná německými státními bankami leží v Pekingu, Šanghaji a přístavním městě Tchaj-cchang. Malým a středním exportérům nabízí administrativní služby nebo konzultace ohledně získávání licencí či lidských zdrojů. Počet firem, které jejich služby využívá, vzrostl z 200 v roce 2015 na současných 300.

„Německé podniky chtějí mít v zahraničí záchrannou síť. Když v Číně uděláte chybu, může to mít dopad na ústředí v Německu,“ vysvětluje pro agenturu Bloomberg smysl aktivit Christian Sommer, jenž vede centrum v Šanghaji. Centra jsou populární nejen u německých firem, ale také u představitelů čínských měst a regionů. Ti lobbují, aby příště německá vláda postavila zařízení právě u nich. Němci nyní zkoumají až 10 nových lokalit, do nichž by mohli projekt rozšířit.

INFOGRAFIKA: Nová Hedvábná stezkaINFOGRAFIKA: Nová Hedvábná stezkaautor: INFO.CZ

Rizika čínské cesty

Německý obchodní příklon k Číně probíhá v časech, kdy kvůli krokům amerického prezidenta Donalda Trumpa narůstá obchodní napětí mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Z německých byznysových kruhů se ale neozývá jen podpora. Mnozí varují, že tím Berlín nahrává čínské iniciativě Pásu a stezky, jež chce ekonomicky propojit Evropu, Blízký východ a Afriku. Kritici namítají, že se tím Peking snaží překopat současný obchodní řád.

„Pokud západní svět nedokáže jednat společně ohledně volného obchodu, Čína může ignorovat mezinárodní systém a změnit Pás a stezku na novou Světovou obchodní organizaci,“ domnívá se výkonný ředitel Siemensu Joe Kaeser, jenž si myslí, že by Němci měli být při obchodech s Čínou ostražití. Obrat k Pekingu představuje riziko i kvůli obchodní válce mezi Washingtonem a Pekingem, která může německý export poškodit.

Číňané jsou často také terčem podezření, že za ekonomickou spoluprací vidí příležitost, jak získat know-how, které následně okopírují. Investice do zahraničních podniků jsou součástí plánu Made in China 2025, jenž je trnem v oku například americké vládě. Od představení plánu v roce 2015 investovala Čína do nákupů německých firem 26 miliard dolarů (asi 580 miliard korun). Berlín však v poslední době přistupuje k akvizicím opatrněji. Letos v srpnu například poprvé zablokoval pokus o převzetí společnosti Leifeld Metal Spinning AG.

O větší obchod s Čínou se snažilo i Česko

O ekonomickou diplomacii a posílení obchodu s Čínou se v minulosti snažilo i Česko. Nejvíce se angažoval prezident Miloš Zeman. Tahounem čínských investic měla být firma CEFC, jež v roce 2015 koupila řadu podniků a nemovitostí, mezi nimi například Pivovary Lobkowicz, strojírenskou firmu ŽĎAS nebo fotbalovou Slavii.

Její angažmá ale dopadlo neslavně. Zakladatel CEFC a Zemanův poradce Jie Ťien-ming v únoru zmizel. Nyní vyšlo najevo, že čelí obvinění z uplácení vysokých čínských politiků. Podle všeho jej vyšetřuje vnitrostranická disciplinární komise. Není zřejmé, jak dlouho může proces s byznysmenem trvat. Navzdory problémům doma je však Jie Ťien-ming stále součástí poradního sboru českého prezidenta.

CEFC po aféře kolem úplatků upadla do dluhů a vstoupila do ní čínská státní firma CITIC. Pozadu zůstaly i slibované investice. Ačkoli Pražský hrad mluvil až o 95 miliardách korun jen v roce 2016, celkový objem peněz činil na konci roku 2017 podle České národní banky necelých 23 miliard, přitom loni nedosáhly ani 6 miliard korun. Z velké části přitom nejde o investice, nýbrž o akvizice, tedy nákupy již existujících podniků.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1