Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obamova popularita je nejvyšší od roku 2009, Trumpovi voliči svých hlasů začínají litovat

Obamova popularita je nejvyšší od roku 2009, Trumpovi voliči svých hlasů začínají litovat

Už zítra předá první afroamerický prezident v historii Spojených států klíče od prezidentské kanceláře miliardáři, který chrlí jednu kontroverzní myšlenku za druhou. Propast v názorech, jednání i vystupování odcházejícího a nastupujícího prezidenta USA snad ani nemůže být větší. A zatímco Obamova hvězda stoupá a těší se největší oblibě americké veřejnosti od prvního roku v prezidentském křesle, řada voličů Donalda Trumpa svého rozhodnutí hodit mu svůj hlas začíná litovat.  

Loučící se demokratický prezident Barack Obama má podporu 60 procent americké veřejnosti. Takovou oblibu neměl od června roku 2009, kdy byl v křesle prezidenta teprve půl roku. Ukázaly to výsledky ankety televize CNN a organizace ORC.

Zařadil se tak na třetí místo oblíbenosti odcházejících amerických prezidentů. Lepší výsledky zaznamenal pouze demokratický prezident Bill Clinton, který z Bílého domu odešel v roce 2001 s 66procentní oblibou, a republikán Ronald Reagan, kterého při opouštění oválné pracovny podporovalo 64 procent lidí. Průzkum zároveň ukázal, že 65 procent Američanů považuje Obamu v roli prezidenta za úspěšného.

S jakým „ratingem“ bude z Bílého domu odcházet Donald Trump, se teprve uvidí. Pokud ale porovnáme jeho oblíbenost u americké veřejnosti před nástupem do prezidentské funkce, výsledek je oproti Baracku Obamovy tristní. Zatímco první afroamerický prezident měl před inaugurací v lednu 2009 rekordní 78procentní podporu, podle průzkumu společnosti Gallup z počátku tohoto měsíce byla obliba Donalda Trumpa na pouhých 40 procentech.

O číslu, kterého dosáhl Barack Obama před osmi lety, se tak Donaldu Trumpovi může zatím jenom zdát. A náladu mu nezlepší ani fakt, že ztrácí podporu i u těch, kteří mu během podzimních voleb hodili svůj hlas. Někteří z nich totiž v posledních týdnech dávají na sociálních sítích najevo zklamání z celé řady Trumpových kroků, které v posledních týdnech udělal, a někteří litují i svého hlasovacího lístku, na němž stálo Trumpovo jméno. Sociální sítě Twitter nebo Tumblr už mají skupinu s názvem Trump Regrets, kde se začínají hromadit příspěvky lidí, kteří rozhodnutí hlasovat pro Trumpa litují.

Hlasovat pro Trumpa označil za „největší chybu svých mladých 23 let života“ například Joseph Richardson. Jeho tweet z 21. listopadu před nedávnem převzala twitterová skupina Trump Regrets a komentáře ostatních uživatelů na sebe nenechaly dlouho čekat. Někteří ho obvinili, že je výsledek voleb jeho chyba, jiní ho naopak pochválili, že ji dokáže uznat. Jak řekl pro Huffington Post, nelíbí se mu, které lidi Trump zvolil do svého kabinetu, a vadí mu i jeho „dětinské chování“. Zároveň ale přiznává, že by ve volbách nemohl podpořit ani Trumpovu demokratickou rivalku Hillary Clintonovou.

„Stále si myslím, že by byl Trump lepší kandidát. Stále bych litoval. Hlasoval bych pro něj znovu, ale stále bych toho litoval,“ říká Richardson. Podobně to vidí také další člen skupiny Bill, který v médiích nechtěl uvést své příjmení. „Je mi líto, že jsme jako země neměli lepší volbu,“ řekl pro Huffington Post s tím, že by si přál, aby byl Trump víc jako Barack Obama, pro kterého hlasoval dvakrát. „Byl to čestný muž, který sloužil zemi fantasticky,“ vzpomíná na Obamova prezidentská léta Bill.

Chyby na nově zvoleném prezidentovi vidí i 52letý Scott Grayban, kterému vyrazilo dech oznámení, že zvláštním poradcem Trumpa bude jeho zeť Jared Krusher. A nebyl jediný. Rozhodnutí vzít si jako poradce manžela jeho dcery Ivanky rozhořčilo kvůli hrozícímu střetu zájmů celou řadu Američanů. „Není mi ani tak líto, že jsem hlasoval pro Trumpa, jako mě mrzí, že Trump není s lidmi, kteří mají zkušenosti,“ říká Grayban. Zároveň má podle svých slov obavy z jeho možných obchodních či osobních vazeb s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Twitterový účet Trump Regrets založila 23 letá Kanaďanka Erica Bagumaová. Byla prý fascinována Trumpovými příznivci, přestože nikdy žádného osobně nepotkala. „Začala jsem s tímto účtem, protože jsem si uvědomila, že tweety lidí, kteří začínají litovat hlasu pro Trumpa, mi můžou hodně říct o tom, co bylo pro tyto voliče důležité,“ vysvětluje Bagumaová.  

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744