Otázky kolem nigerijského prezidenta: Je to stejný muž, kterého si země zvolila? Či jeho dvojník? | info.cz

Články odjinud

Otázky kolem nigerijského prezidenta: Je to stejný muž, kterého si země zvolila? Či jeho dvojník?

Bizarní příběh o záměně nigerijského prezidenta zaměstnává africká média i globální šprýmaře. Afrikou se šíří konspirační teorie, podle které Muhammadu Buhari během léčení v Londýně zemřel, pročež ho nahradil původem súdánský dvojník jménem Jubril. Celá kauza zašla tak daleko, že fotografové srovnávají (třeba) prezidentovi uši s boltcem domnělého náhradníka a novináři zkoumají Buhariho slovník i jazykové schopnosti v domnění, že odhalí cizí přízvuk.

Redakce Info.cz předpokládá, že je to stále Muhammadu Buhari, kdo řídí zemi s největším počtem obyvatel i největším objemem těžby ropy a zemního plynu na černém kontinentě. Přesto nabízíme odpovědi na nejčastější otázky týkající se údajné záměny prezidenta Buhariho.

Proč lidé zprávě věří?

Protože chtějí a jistě nejde o nigerijské specifikum, stačí se v Česku podívat na návštěvnost proruských webů. V Nigérii ale mají o nejméně dva důvody ke spekulacím navíc.

Prezident je opravdu nemocný, jen loni strávil celkově zhruba pět měsíců na léčení v Británii (server Pulse.ng píše o 154 dnech, které Buhari v roce 2017 strávil mimo Nigérii). Oficiálně ho sužuje vleklá ušní infekce, novináři ale nejčastěji spekulují o rakovině prostaty. Země ještě také nezapomněla na příběh Buhariho předchůdce v prezidentském křesle: Umaru Musa Yar´Adua, který se moci ujal v roce 2007, se o dva a půl roku později svěřil do péče saúdských lékařů. A byl tak dlouho fit, tedy podle oficiálních zpráv, že 5. května roku 2010 zemřel.

Co říká sám prezident?

Muž, který vystupuje jako prezident, tvrdí, že je opravdu sám sebou. Tedy Buharim, nikoli Jubrilem. „Ujišťuji vás, že jsem to skutečně já. Brzy oslavím 76 let a stále mám dost sil,“ prohlásil. S tím, že jde o kampaň. A ti, kteří se na ní podílejí, jsou „neznabozi“, „ignoranti“ a přejí si jeho smrt. Pravdou je, že Nigérie má v plánu volit (prezidenta i poslance) už příští rok v únoru. A Buhari se o znovuzvolení uchází navzdory tomu, že je vážně nemocen.

Kdo fámu vypustil první?

Zřejmě Nnamdi Kanu, politik usilující o odtržení separatistické Republiky Biafra. Tedy státního útvaru, který na jihovýchodě Nigérie existoval mezi roky 1967 až 1970 a vešel do dějin kvůli krutosti, s jakou pokus o samostatnost potlačila armáda i centrální úřady. Domněnku o dvojníkovi pak rozšířil esejista, básník, právník a někdejší ministr kultury Femi Fani-Kayode. K popularitě teze o záměně pomohly jak sociální sítě, tak tradiční, pouliční způsoby šíření informací.

Zatkla policie první dámu? A byla pravá?

Zmatek ještě umocnilo vystoupení podvodnice, které se i díky dlouhé nepřítomnosti prezidentského páru v zemi podařilo jménem první dámy vymámit na podnikatelích i jiných prominentech v přepočtu takřka deset milionů korun. Bohaté zájemce o zakázky sezvala do paláce, aby s nimi pak uzavřela obchodní dohody. Taková je alespoň oficiální zpráva, přičemž není zcela jasné, zda se žena vydávala rovnou za prezidentovu manželku, nebo pouze její spolupracovnici.

Jakou roli hraje v kauze Polsko?

Jen tu, že prezident se proti šíření zkazky o dablérovi ohradil na setkání s krajany v Polsku, kde se zúčastnil klimatické konference. Mimochodem, přítomní Nigerijci se ho podle dostupných informací přímo zeptali, zda jde o pravdu, či fámu.

Kdo je (opravdový) prezident Buhari?

Bývalý generál, který zosnoval puč a mezi roky 1983 a 1985 zemi vládl jako diktátor. Posléze, jak sám říká, „konvertoval k demokracii“ a v roce 2015 vyhrál prezidentské volby. Pochází ze zhruba čtyřicetimilionového fulbského etnika, jehož příslušníci žijí také v Súdánu (ale i jinde v Sahelu). Odtud fáma o súdánském náhradníkovi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud