Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslední dny Ficova pobočníka? Kaliňák v pondělí padne a nastoupí „princezna“, píší slovenská média

Poslední dny Ficova pobočníka? Kaliňák v pondělí padne a nastoupí „princezna“, píší slovenská média

Kontroverzní slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák podle agentury SITA začátkem příštího týdne sám podá demisi. Nahradit by ho údajně měla státní tajemnice rezortu Denisa Saková. Informovala o tom přední slovenská média. Kaliňák je spolu s Ficem terčem tvrdé kritiky po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Oba mocní politici čelí kvůli skandálu opakovaným výzvám k rezignaci. Zástupci Směru zprávy o Kaliňákově demisi odmítli.

Na začátku příštího týdne má premiér Robert Fico jednat o hluboké politické krizi s lídrem koaliční strany Most-Híd a následně by měl svolat koaliční radu. Právě tato jednání mají o osudu Kaliňáka do velké míry rozhodnout.

Most-Híd místopředsedu vládního Směru a ministra vnitra vyzývá k odchodu z funkce už od minulého týdne. Je pravděpodobné, že strana bude hrozit vlastním odchodem z koalice, pokud by Ficův blízký spolupracovník ve funkci zůstal. Podle agentury SITA by proto Kaliňák mohl v pondělí sám podat demisi, aby předešel rozpadu koalice.

Tři opoziční strany kvůli setrvání Kaliňáka ve funkci ministra vnitra a Tibora Gašpara v čele policie ve středu ohlásily, že vyvolají hlasování sněmovny o vyslovení nedůvěry Ficově vládě. Na prosazení takového návrhu, který si vyžaduje podporu alespoň 76 zákonodárců, tedy nadpoloviční většiny celkového počtu poslanců Národní rady, ovšem opozice nemá dostatek hlasů.

Denisu Sakovou, která by Kaliňáka měla ve funkci údajně zastoupit, popisují slovenská média jako další osobu blízkou premiéru Ficovi. S Kaliňákem bez většího zájmu okolí spolupracuje podle serveru PLUS 7 DNÍ už od roku 2006. Jako o možné náhradě za ministra se o ní v minulosti již několikrát spekulovalo.

Šarmantní blondýna podle serveru bývá označovaná jako „Kaliho pravá ruka“. Před časem vstoupila i do Ficova Směru a ministerský předseda ji bral na cesty po regionech, kde ji prezentoval jako novou, modernější tvář strany. O žádného nováčka se přitom nejednalo. Navzdory rokům pracovního působení po boku Kaliňáka o ní ale ani na začátku loňského roku většina oslovených členů Směru nic moc nevěděla. 

1080p 720p 360p
Vražda novináře je Ficův konec, policie to ale nikdy neobjasní, říká Kuciakův kolega

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1