Články odjinud

Poslední dny Ficova pobočníka? Kaliňák v pondělí padne a nastoupí „princezna“, píší slovenská média

Poslední dny Ficova pobočníka? Kaliňák v pondělí padne a nastoupí „princezna“, píší slovenská média

Kontroverzní slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák podle agentury SITA začátkem příštího týdne sám podá demisi. Nahradit by ho údajně měla státní tajemnice rezortu Denisa Saková. Informovala o tom přední slovenská média. Kaliňák je spolu s Ficem terčem tvrdé kritiky po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Oba mocní politici čelí kvůli skandálu opakovaným výzvám k rezignaci. Zástupci Směru zprávy o Kaliňákově demisi odmítli.

Na začátku příštího týdne má premiér Robert Fico jednat o hluboké politické krizi s lídrem koaliční strany Most-Híd a následně by měl svolat koaliční radu. Právě tato jednání mají o osudu Kaliňáka do velké míry rozhodnout.

Most-Híd místopředsedu vládního Směru a ministra vnitra vyzývá k odchodu z funkce už od minulého týdne. Je pravděpodobné, že strana bude hrozit vlastním odchodem z koalice, pokud by Ficův blízký spolupracovník ve funkci zůstal. Podle agentury SITA by proto Kaliňák mohl v pondělí sám podat demisi, aby předešel rozpadu koalice.

Tři opoziční strany kvůli setrvání Kaliňáka ve funkci ministra vnitra a Tibora Gašpara v čele policie ve středu ohlásily, že vyvolají hlasování sněmovny o vyslovení nedůvěry Ficově vládě. Na prosazení takového návrhu, který si vyžaduje podporu alespoň 76 zákonodárců, tedy nadpoloviční většiny celkového počtu poslanců Národní rady, ovšem opozice nemá dostatek hlasů.

Denisu Sakovou, která by Kaliňáka měla ve funkci údajně zastoupit, popisují slovenská média jako další osobu blízkou premiéru Ficovi. S Kaliňákem bez většího zájmu okolí spolupracuje podle serveru PLUS 7 DNÍ už od roku 2006. Jako o možné náhradě za ministra se o ní v minulosti již několikrát spekulovalo.

Šarmantní blondýna podle serveru bývá označovaná jako „Kaliho pravá ruka“. Před časem vstoupila i do Ficova Směru a ministerský předseda ji bral na cesty po regionech, kde ji prezentoval jako novou, modernější tvář strany. O žádného nováčka se přitom nejednalo. Navzdory rokům pracovního působení po boku Kaliňáka o ní ale ani na začátku loňského roku většina oslovených členů Směru nic moc nevěděla. 

1080p 720p 360p
Vražda novináře je Ficův konec, policie to ale nikdy neobjasní, říká Kuciakův kolega

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867