Články odjinud

Pozor na roboty zabijáky, varuje německý ministr. Jednička v umělé inteligenci může ovládnout svět

Pozor na roboty zabijáky, varuje německý ministr. Jednička v umělé inteligenci může ovládnout svět

Německo tlačí na vytvoření mezinárodních pravidel, která by omezila používání moderních autonomních zbraní. Požadavky na regulaci znějí nejen od představitelů Evropské unie, ale přidal se k nim také německý ministr zahraničí Heiko Maas. Autonomní zbraně mají potenciál změnit sílu jednotlivých armád a ruský prezident Vladimir Putin dokonce prohlásil, že lídr v oblasti umělé inteligence se stane vůdcem světa.

Úterní jednání ministrů zahraničí států NATO svět vnímal hlavně skrze reakci aliance na eskalaci konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem. Německý ministr Heiko Maas ale chtěl řešit i jinou věc. NATO by se podle něj mělo zabývat rozvojem moderních zbraňových technologií, jelikož tzv. „roboti zabijáci“ se už brzy mohou stát realitou.

„Naše pravidla musí udržet krok s technologickým vývojem nových typů zbraňových systémů,“ prohlásil před schůzkou Maas. Německo tlačí na evropské spojence, které zajímají spíše chemické a jaderné zbraně, aby se věnovali také umělé inteligenci a vesmírným projektům. „Není to jen o konvenčních raketách a bombách, ale také o bitech a bajtech. Některé věci mohou stále znít jako sci-fi, například vesmírné zbraně, ale když nebudeme myslet dopředu, sci-fi se brzy stane krutou realitou. Mám na mysli i plně automatizované systémy, které mohou zabíjet nezávisle na lidské kontrole,“ doplnil Maas.

Současná pravidla mají podle Maase trhliny a svět musí udělat všechno, aby zastavil tendence zlepšovat výzbroj. Podobně jako německý ministr mluví i šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová, podle níž je nezbytné, aby došlo ke spolupráci vlád, průmyslu a občanské společnosti.

„Víme, že umělá inteligence představuje nové bezpečnostní výzvy. Vstupujeme do světa, v němž mohou drony nezávisle vyhledávat cíle a zabíjet bez lidského zásahu. Umělá inteligence může rozhodovat o životě a smrti bez přímé kontroly lidí. Lidé si musí ponechat kontrolu nad použitím takové smrtící síly,“ pravila Mogheriniová minulý týden na výroční konferenci Evropské obranné agentury.

Čína je nejaktivnější, využívá tajných služeb

NATO o potřebě reagovat na vývoj zbraňových systémů ví. Šéf aliance Jens Stoltenberg před měsícem konstatoval, že Čína do nich investuje velké prostředky, přičemž jí vyvíjené technologie zahrnují i rakety, které by neodpovídaly podmínkám Smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu uzavřené USA a Sovětským svazem v roce 1987. NATO prosazuje, aby se smlouva do budoucna vztahovala i na Peking.

Kroky aliance jsou však zatím laxní a neodpovídají tempu, jakým pracuje například zmíněná Čína. To konstatovali i analytici Atlantické rady, think tanku zaměřeného na oblast mezinárodních vztahů. Čína plánuje stát se do roku 2030 světovým lídrem v segmentu umělé inteligence. Vyvinula několik civilních sítí senzorů a nyní se zabývá jejich využitím pro vojenské účely.

„Pokud aliance, nebo samy národy, nestanoví jasnou strategii a nepovedou skutečnou diskusi o implementaci a zneužívání umělé inteligence, existuje reálné riziko, že Čína bude určovat právní a technické standardy jejího používání,“ varuje Atlantická rada.

Čína má navíc obrovskou výhodu v tom, že světoví technologičtí giganti často vycházejí vstříc jejím požadavkům. Například Apple má jiné nastavení soukromí pro čínské uživatele iPhonů. Data uživatelů musejí být uložena na čínských serverech, což fakticky znamená, že k nim mají přístup tamní zpravodajské služby.

Autonomní ponorky v Baltském moři

Kromě Číny se o vývoj moderních zbraňových technologií zajímá i Rusko. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina může umělá inteligence zcela překopat rozložení sil na mezinárodním poli. „Umělá inteligence je budoucnost, nejen pro Rusko, ale pro celé lidstvo. Kdokoli se stane lídrem v této oblasti, stane se vládcem světa,“ prohlásil Putin.

Jak by mohla Moskva technologie využít, naznačila analýza think-tanku Brooking Institution, která se zaměřila na možný rozvoj umělé inteligence do roku 2040. Podle ní se nemusí jednat jen o „roboty zabijáky“ nebo rakety, ale také o velké množství chytrých ponorek nebo podmořských min, které by Rusko v případě konfliktu mohlo umístit například do Baltského moře a ohrožovat alianční nebo jiné lodě. „Rusko je už nyní silné v této oblasti a v následujících letech může tuto technologii ovládnout,“ konstatuje Brookings Institution.

Možnosti autonomních zbraní už začaly zkoumat i Spojené státy. Ministerstvo obrany rozjelo tzv. Maven project, neboli snahu využít technologie vyvíjené v proslulém centru Silicon Valley pro vojenské účely. Projekt se však setkal s vlnou odporu v soukromém sektoru. Pentagon zároveň oznámil, že chystá speciální centrum, v němž by s umělou inteligencí pracovala přímo armáda.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818