Prezidentův boeing s devíti toaletami a koupelnou stál pět miliard, teď ho Mexiko prodává. Kvůli boji s luxusem | info.cz

Články odjinud

Prezidentův boeing s devíti toaletami a koupelnou stál pět miliard, teď ho Mexiko prodává. Kvůli boji s luxusem

Jeden z nejdražších prezidentských leteckých speciálů na světě, který používal poslední tři roky bývalý mexický prezident Enrique Peňa Nieto, odletěl dnes do americké Kalifornie, kde bude čekat na nového majitele. Boeing 787-7 Dreamliner, který koupilo Mexiko za 218 milionů dolarů (přes pět miliard korun), chce nová vláda prodat jako zbytečný luxus. Jde o první ze série úsporných opatření, které slíbil nový prezident Andrés Manuel López Obrador v předvolební kampani.

„Prodáme všechna letadla a helikoptéry, které používali zkorumpovaní politici,“ zopakoval dnes prezident López Obrador, který se úřadu ujal v sobotu a který hodlá prodat i další vládní letouny a létat komerčními linkami.

Luxusní vládní boeing nalétal necelých dva tisíce hodin a asi 600 tisíc kilometrů, má nejmodernější vybavení, prezidentské apartmá, devět toalet a koupelnu se sprchovým koutem. Dokáže letět 20 hodin, aniž by musel tankovat palivo.

První levicový prezident Mexika po několika desetiletích se chce vyhnout všem symbolům luxusu. Už dříve také uvedl, že nebude jako jeho předchůdci v předchozích více než 80 letech bydlet v prezidentské rezidenci Los Pinos, která má být otevřena pro veřejnost jako kulturní centrum.

Na své první tiskové konferenci dnes López Obrador také uvedl, že jednou z priorit jeho vlády bude snížení kriminality v zemi. Brífinky s novináři chce prezident pořádat každý den, jako to dělal v době, kdy byl starostou mexické metropole (prosinec 2000 až červenec 2005).

„Budeme chránit novináře a sociální aktivisty, kteří jsou v ohrožení,“ prohlásil dnes prezident. Mexiko patří k nejnebezpečnějším zemím pro žurnalisty. Od roku 2000 tam bylo zabito na 140 novinářů, poslední z nich v sobotu, v den prezidentské inaugurace, kdy byl v metropoli západomexického státu Nayarit nalezen zastřelený novinář Alejandro Márquez.

Do vlády nového prezidenta vkládají mnozí Mexičané velké naděje, podle posledního průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnil mexický tisk, věří přes 80 procent obyvatel země, že nová vláda jejich životy zlepší.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud