Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rada OSN pro lidská práva má přes 200 připomínek k Izraeli. Vadí jí především bourání palestinských domů a osady

Rada OSN pro lidská práva má přes 200 připomínek k Izraeli. Vadí jí především bourání palestinských domů a osady

Rada OSN pro lidská práva (HRC) dnes vydala přes 200 doporučení Izraeli týkajících se lidských práv. Jedno z nich židovský stát vyzývá, aby přestal rozšiřovat židovské osady na palestinském Západním břehu Jordánu.

Jednotlivé členské země rady vydaly 240 doporučení. Izrael k tomu uvedl, že k jejich prostudování bude potřebovat čas. Poukázal však na to, že osm názorů je podepsáno "státem Palestina, ačkoli Palestina z hlediska mezinárodního práva podmínky státnosti nesplňuje".

Británie chce, aby Izrael "okamžitě zastavil demolice palestinských domů a přestal rozšiřovat osady na okupovaném území". Podle přání Německa by měl Izrael zastavit praxi "kolektivních trestů, jako jsou demolice domů, odebírání povolení k pobytu ve východním Jeruzalémě a uzavírání celých oblastí".

Spojené státy v dnešní zprávě rady žádná doporučení vůči Izraeli nevznesly. Loni Washington chtěl, aby HRC provedla reformy a skoncovala s protiizraelským zaměřením. Hovořilo se i o možném vystoupení USA z tohoto orgánu. Bývalý izraelský velvyslanec v USA Michael Oren k tomu řekl, že by vystoupení USA z "choromyslně protiizraelské Rady pro lidská práva" bylo morální výpovědí světu.

Od roku 2006, kdy byla HRC založena, USA tuto organizaci kritizují za nevyvážená stanoviska k Izraeli. Rada tento blízkovýchodní stát odsoudila za porušování lidských práv častěji než státy známé porušováním lidských práv, jako jsou Írán nebo Sýrie. Izrael není členem rady, ale má právo se k tématům vyjádřit. Nemůže však hlasovat ani předkládat rezoluce.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1