Radikální zvrat: Babčenko není mrtvý. Jeho vraždu zinscenovali Ukrajinci | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Radikální zvrat: Babčenko není mrtvý. Jeho vraždu zinscenovali Ukrajinci

Radikální zvrat: Babčenko není mrtvý. Jeho vraždu zinscenovali Ukrajinci

Ruský novinář Arkadij Babčenko, o jehož smrti psala média, je živý. Ukrajinské úřady uvedly, že zinscenovaly jeho vraždu, aby dopadly lidi, kteří se kritika ruského prezidenta Vladimira Putina chystali zabít. Babčenko dnes spolu s nimi vystoupil před televizní kamery na tiskové konferenci v Kyjevě. V přímém přenosu poděkoval ukrajinským úřadům, že mu zachránily život. 

Organizátora novinářovy vraždy, ukrajinského občana a prostředníka ruských tajných služeb, zatkly ukrajinské bezpečnostní složky dnes odpoledne v Kyjevě, uvedl podle agentury Interfax-Ukrajina šéf SBU. Organizátor vykonavateli útoku nabídl jako odměnu 30.000 amerických dolarů (670.000 korun) a jako zálohu mu vyplatil 15.000 dolarů. Samotný prostředník zločinu podle Hrycaka dostal od ruské strany 10.000 dolarů.

„Tato operace se připravovala dva měsíce, já jsem se o ní dozvěděl před měsícem," řekl Babčenko novinářům. Úřady tvrdí, že mají desítky hodin odposlechů a záběrů skrytých kamer, které mají přípravu vraždy dokazovat.

O záležitosti nevěděla ani Babčenkova manželka, které se novinář na konferenci veřejně omlouvil. „Omlouvám se mé manželce. Olečko, odpusť mi, neměl jsem na výběr," uvedl Babčenko.

Babčenka přitom v úterý nalezla u vchodu do svého kyjevského bytu právě jeho manželka. Měl být několikrát střelen do zad a zemřít cestou do nemocnice. Jak poznamenala BBC, bližší podrobnosti o tom, jak přesně byla vražda zinscenovaná, zatím nebyly známy.

„Mohl bych vyjádřit soustrast rodině Arkadije Babčenka, ale neudělám to,“ řekl šéf SBU před shromážděnými novináři. Místo toho pozval ruského novináře do sálu.

„Já jsem byl nucený už několikrát pohřbít mé přátele a kolegy a vím, jak hrozný je to pocit," uvedl Babčenko.

„Gratuluji službě bezpečnosti Ukrajiny k bleskové operaci, díky níž zachránila život ruskému novináři Arkadiji Babčenkovi. Ukrajinské bezpečností složky jsou každým dnem silnější v boji proti ruské agresi a všem projevům hybridní války na Ukrajině. Moskva se ale pravděpodobně neuklidní - nařídil jsem proto nepřetržitou ochranu pro Arkadije a jeho rodinu,“ reagoval na facebooku ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová uvítala, že je novinář naživu. Jak nicméně dodala, zpráva ohledně pokusu o zavraždění Babčenka má zjevně propagandistický cíl.

Babčenko svého času působil jako válečný zpravodaj v Donbasu na východě Ukrajiny a podle šéfredaktora listu Moskovskij komsomolec podporoval stanoviska ukrajinských úřadů vůči Rusku ohledně konfliktu v Donbasu, anexe Krymu či sestřelení letu MH17 nad východní Ukrajinou.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.