Řecká vláda těsně získala důvěru parlamentu. Tsiprasovi se otevírá cesta k historické dohodě o Makedonii | info.cz

Články odjinud

Řecká vláda těsně získala důvěru parlamentu. Tsiprasovi se otevírá cesta k historické dohodě o Makedonii

Vláda řeckého premiéra Alexise Tsiprase dnes těsně získala důvěru parlamentu. Zažehnala tím vládní krizi způsobenou víkendovým odchodem menšího koaličního partnera, který nesouhlasil s dohodou o názvu sousední Makedonie. Tsiprase podpořilo 151 poslanců ze 300, což mu otevírá cestu k parlamentnímu schválení makedonské dohody, uvedla agentura Reuters.

Tsipras požádal parlament o důvěru poté, co vládní koalici opustila pravicová strana Nezávislí Řekové (ANEL), jejíž šéf a ministr obrany Panos Kammenos rezignoval kvůli nesouhlasu s dohodou o názvu Makedonie. Premiér chtěl hlasováním znovu získat legitimitu pro svůj kabinet; v případě neúspěchu by zemi hrozily předčasné volby.

Vládu Tsiprasovy levicové strany SYRIZA disponující 145 křesly se před hlasováním rozhodlo podpořit pět rebelujících poslanců strany ANEL a klíčový 151. hlas přislíbil dodat zástupce opoziční proevropské strany Potami Spyros Danellis.

Řecký premiér loni podepsal dohodu se Skopje, která řeší dlouho trvající spor o název Makedonie. Klíčovým prvkem kompromisu bylo, že sousední země přijme název Severní Makedonie. Řečtí konzervativci, k nimž patří i Kammenos, s tím ale nesouhlasí, protože podle nich by země neměla ve svém názvu jméno Makedonie používat vůbec. Jsou přesvědčeni, že toto označení historicky náleží severořecké provincii a jeho používání cizím státem ohrožuje suverenitu Řecka.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud