Rozmyslete si stavět pro Trumpa zeď na hranicích, varuje mexické stavaře tamní vláda | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rozmyslete si stavět pro Trumpa zeď na hranicích, varuje mexické stavaře tamní vláda

Rozmyslete si stavět pro Trumpa zeď na hranicích, varuje mexické stavaře tamní vláda

Mexický ministr hospodářství varoval mexické firmy před účastí na stavbě zdi, kterou se chystá na hranicích se Spojenými státy vybudovat americký prezident Donald Trump. Ministr řekl, že firmám sice nebude hrozit legální postih ani sankce, účast na projektu by si ale měly dobře rozmyslet. Informuje o tom agentura Reuters.

„Nechystáme se takové firmy stíhat, podle mě je ale s přihlédnutím k vaší budoucí reputaci nepochybně ve vašem zájmu výstavby zdi se neúčastnit,“ řekl v úterý ministr hospodářství Ildefonso Guajardo. Dodal, že z účasti nepoplynou žádné sankce, mexičtí spotřebitelé ale podle něj budou určitě vědět, jak ohodnotit firmy, které jsou loajální k národní identitě a které ne.

 

Už minulý týden se v podobné duchu vyjádřil mexický ministr zahraničí Luis Videgaray, podle něhož by si firmy měly při vidině obchodní příležitosti při stavbě zdi nejprve „sáhnout do svědomí“.

Trump loni ve volební kampani slíbil, že postaví zeď na hranicích s Mexikem, aby zabránil nelegální imigraci a pašování drog do USA. Krátce po prezidentské přísaze letos v lednu podepsal exekutivní příkaz, který cestu pro vybudování zdi otevírá. Zájem podílet se na výstavbě zdi už vyslovily na tři stovky amerických firem. Rozdělování prvních zakázek se očekává v dubnu.

 

Ve výrobě stavebních materiálů se přitom angažují i mexické firmy, které mají aktivity nejen v Mexiku, ale i v USA. Už loni v listopadu nabídla mexická cementárna Grupo Cementos de Chihuahua (GCC), že dodá na stavbu zdi materiál. GCC, která má více než polovinu obchodních aktivit v USA a zbytek v Mexiku, se specializuje na výroby betonu vysoké odolnosti.

Mluvčí mexické společnosti Cemex, která je jedním z největších výrobců stavebních materiálů na světě a která působí v mnoha zemích včetně USA, minulý týden řekl, že firma se výběrového řízení na stavbu zdi nezúčastní a nebude dodávat materiál ani přes subdodavatele. Mluvčí Jorge Pérez neúčast ve výběrovém řízení podle agentury Reuters potvrdil i teď, už ale nechtěl odpovědět na dotaz, zda je Cemex ochoten dodávat suroviny, včetně cementu, firmám, které budou ke stavbě zdi vybrány.

 

Zatím jediná mexická firma, která se do výběrového řízení o zakázky na stavbu zdi přihlásila, je malý dovozce LED osvětlení Ecovelocity z města Puebla. Mexičtí aktivisté už vyzvali spotřebitele, aby tuto společnost bojkotovali.

Na zhruba třetině z 3200 kilometrů dlouhé hranice mezi USA a Mexikem už stojí plot, který kvůli nelegálním přechodům nechala v 90. letech postavit administrativa amerického prezident Billa Clintona.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.