Vábení Moskvy: Šéfka diplomacie EU se stydí za boj proti ruské propagandě. Spadá přitom pod ni | info.cz

Články odjinud

Vábení Moskvy: Šéfka diplomacie EU se stydí za boj proti ruské propagandě. Spadá přitom pod ni

Vysoká představitelka EU pro zahraniční politiku Federica Mogherinová dlouhodobě čelí kritice, že je ve své politice a ve svých vystoupeních příliš proruská a neodostatečně adresuje problematiku ruských falešných zpráv a dezinformací. Přitom právě pod její úřad spadá tým, který má propagandu Moskvy vyvracet. Podle zdrojů INFO.CZ se kvůli tomu dostala dokonce na tenký led s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, který práci East StratCom kritizoval. Mogheriniová se podle našich zdrojů týmu nezastala a částečně se od něj distancovala.

Federica Mogheriniová byla několikrát kritizována za svůj údajně měkký postoj k ruské dezinformační propagandě, která se snaží ovlivnit veřejné mínění v zemích Evropské unie i postoj lidí v dalších zemí vůči EU. Podle dvou zdrojů serveru INFO.CZ, které si nepřály být jmenovány, je situace dokonce ještě horší, než se zdá.

„Mogheriniová to líčila svým spolupracovníkům tak, že se cítila trapně, když si ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov stěžoval na tým na jejím úřadě, který má na starosti boj proti ruské propagandě,“ uvedl jeden ze zdrojů. Lavrovovi tam Mogheriniová zároveň vysvětlila, že s tím „nemá skoro nic společného a že tato skupina vznikla na žádost členských zemí unie.“ Vysoká představitelka pro zahraniční politiku Federica Mogheriniová jednala s ruským ministrem zahraničí v Moskvě v dubnu loňského roku – diskutovali mimo jiné o Sýrii, Ukrajině a Mogheriniová tam vznesla i otázku dodržování lidských práv v Rusku.

Mluvčí Mogheriniové Maja Kocijancic pravdivost této informace popřela. „Tohle jednoduše není pravda,“ odpověděla na dotaz INFO.CZ. Pravdou ale je, že o zřízení týmu East StratCom, který se má zabývat ruskými dezinformacemi, rozhodli v roce 2015 hlavy členských zemí Evropské unie a že na základě jejich rozhodnutí byl tento tým začleněn do aparátu vysoké komisařky pro zahraniční politiku. Někteří zaměstnanci bruselských institucí, kteří si také nepřáli být jmenováni, tvrdí, že Mogheriniová z toho neměla radost.

Na podzim loňského roku Mogheriniovou v otevřeném dopise kritizovalo více než šest desítek evropských bezpečnostních expertů a poslanci z 21 zemí za to, že nepoukázala přímo na Rusko jako na zdroj nepřátelských dezinformací a že nedělá dost pro to, aby jim čelila. Podobně kritizovali podle serveru EurActiv Mogheriniovou loni i zástupci devíti členských zemí unie včetně České republiky a varovali ji, že je třeba důrazněji čelit ruské propagandě mimo jiné v zemích západního Balkánu.

Teď se zdá, že nejde jen o měkký postoj, ale že jí vadí celá existence oddělení jejího úřadu, které má bojovat s ruskými dezinformacemi. Tým East StratCom, který se tím zabývá, nemá ani dvacítku lidí a naprostou většinu z nich neplatí unijní instituce, ale přímo jednotlivé členské země EU.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud