Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za rakovinu ve Fukušimě nemůže radiace, tvrdí vědci. Lidem prý víc škodí stres

Za rakovinu ve Fukušimě nemůže radiace, tvrdí vědci. Lidem prý víc škodí stres

Radiace přispívá ke vzniku rakoviny, zřejmě ale ne v japonské Fukušimě. V březnu roku 2011 se zde kvůli zemětřesení a tsunami stala jaderná havárie, kdy voda zaplavila atomovou elektrárnu. Největší dopad na zdraví obyvatel města má ale podle vědců stres z evakuace a přesidlování, změna životního stylu a nedostatek pohybu. Větší účinky radiace se podle týmu lékařů z fukušimské univerzity zatím neprojevily.

Lékaři v oblasti provedli plošný výzkum a objevili až 185 případů s podezřením na rakovinu štítné žlázy. Výzkum se soustředil na obyvatele města, kteří byli v době neštěstí mladší 18 let.

Rakovinu u podobného počtu pacientů objevili lékaři i při výzkumech na severu, jihu a ve středním Japonsku. Starší pacienti trpí více obezitou, cukrovkou a problémy se srdcem a játry. Zvýšilo se i riziko vzniku mozkové mrtvice, infarktu a dalších cévních a srdečních onemocnění.

Mezinárodní studie předpovídaly, že počet případů rakoviny se v důsledku neštěstí nezvýší. Přesto někteří odborníci tvrdí, že výskyt případů rakoviny štítné žlázy s únikem radiace souviset může.

Havárie ve Fukušimě se stala v březnu 2011 po zemětřesení, za nímž následovala vlna tsunami. O život přišlo asi 19 000 lidí, více než 160 000 lidí se muselo evakuovat. Počet těch, kteří se do některých částí Fukušimy vracejí, se ale díky dekontaminaci a rekonstrukci oblasti zvyšuje.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link