Věří si na dalších pět let. Zeman potvrdil, že opět půjde do boje o Hrad. „Jistou výhru nemá,“ říká expert

Miloš Zeman se rozhodl obhajovat mandát prezidenta České republiky, jak se všeobecně očekávalo. Oznámil to svým příznivcům na akci, kterou pro ně večer uspořádal na Pražském hradě k příležitosti čtvrtého výročí své inaugurace. Zeman, který bude nesporně patřit mezi největší favority voleb, se bude o post prezidenta ucházet už potřetí.

Poprvé Miloš Zeman kandidoval v roce 2003. V tehdejší nepřímé volbě ale prohrál a Pražský hrad opouštěl potupně zadním vchodem. O deset let později byla situace zcela jiná a Zeman uspěl, dílem i proto, že se jednalo o první přímou volbu prezidenta.

Cesta do hlubin Zemanovy duše. Komentář Jany Havligerové

I začátkem příštího roku si hlavu státu zvolí lidé v přímé volbě a většina pozorovatelů se shoduje, že právě tato okolnost činí ze Zemana jednoho z hlavních favoritů. Podle sociologa Daniela Prokopa z agentury Median to nicméně neznamená, že má obhajobu mandátu jistou.

„Zeman bude jistě favoritem prvního kola. Pro druhé to ale nutně neplatí,“ tvrdí Prokop. „V našem zářijovém výzkumu Zemana ve fiktivním duelu pro druhé kolo mírně porážel Michal Horáček. Stejně jako Jan Švejnar. Další kandidáti se Zemanem těsně prohrávali,“ říká Prokop a jmenuje Martina Stropnického a Jiřího Pospíšila. Zároveň připouští, že se mohla situace od té doby změnit.

Exkluzivně: Je dost obtížné si představit, že by v přímé volbě mohl Zemana někdo porazit, říká expert

„Každopádně náš zářijový výzkum ukázal, že šance proti Zemanovi má určitě muž ve středním starším věku, s jistou politickou zkušeností či zkušeností z veřejného života, ale ne spjatý se stranickou politikou, avšak lépe s podporou nějakých politických stran. Měl by to být člověk, který osloví část vlažných podporovatelů Zemana a bude přijatelný pro drtivou většinu prezidentových kritiků. To může být i Jiří Drahoš,“ říká Prokop v rozhovoru pro INFO.CZ.

Petru Robejškovi a Tomio Okamurovi moc velké šance nedává. Oba podle něj oslovují podobný typ voličů jako Miloš Zeman, a zároveň mají výrazně menší bázi podporovatelů. Za podstatný faktor, který může prezidentskou volbu výrazně ovlivnit, Prokop považuje volby sněmovní, které se uskuteční jen tři měsíce před prezidentskými.

„Zeman se nebude moct vymezovat tolik proti vládě – což je jedním z velkých zdrojů jeho podpory,“ připomíná Prokop. Zároveň bude podle něj zásadní, zda postaví svého kandidáta Babišovo hnutí ANO. „Zemanovy šance dále samozřejmě závisí na kombinaci toho, zda hnutí ANO postaví vlastního kandidáta a zda výrazně uspěje ve volbách sněmovních. To vlastně vytváří čtyři možné kombinace, které se velmi liší důsledky,“ vysvětluje Prokop v rozhovoru pro INFO.CZ.

Stropnický na Hrad? Sněm ANO očekávané rozuzlení o kandidatuře nepřinesl

Připomíná také, že může zafungovat vyvažovací efekt. „Pokud by se dostal do druhého kola, může se stát, že ho lidi nebudou chtít podpořit, neboť by upevnili moc hnutí ANO na více pozicích. To platí, pokud ANO nějak jasně vyhraje volby. Takže tyhle kalkulace dost závisí na volbách a jsou předčasné. Každopádně voliči hnutí ANO zase nefandí Zemanovi tak, jak by napovídal vztah Zemana s Babišem. Mezi nimi by Zeman s dobrým kandidátem prohrál.“

Zemanovi by podle Prokopa nakonec zcela jistě nepomohlo, pokud by sociální demokraté postavili vlastního kandidáta. Avšak podle informací INFO.CZ se chystají učinit přesný opak, tedy podpořit již před prvním kolem Zemana. „Základnu voličů Miloše Zemana pořád tvoří voliči ČSSD a KSČM,“ připomíná Prokop.

Dvoukolová prezidentská volba se uskuteční příští rok v lednu a v únoru. V té první v roce 2013 porazil Miloš Zeman ve druhém kole tehdejšího předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga. Zemana volilo v prvním kole 24,21 procent voličů, v tom druhém získal pohodlnou většinu 54,80 procent hlasů.

SDÍLET
sinfin.digital