Zemanův čínský poradce je obviněný z uplácení. Zaplatil si cestu k miliardám na expanzi CEFC? | info.cz

Články odjinud

Zemanův čínský poradce je obviněný z uplácení. Zaplatil si cestu k miliardám na expanzi CEFC?

Čínská státní televize přinesla ve čtvrtek večer první nepřímé zprávy o obviněních vůči bývalému předsedovi konglomerátu CEFC a poradci prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-mingovi. Během reportáže o procesu s – rovněž bývalým – stranickým tajemníkem provincie Kan-su Wang San-jünem uvedla jako jedno z obvinění vůči Wangovi, že přijal od Jieho úplatky v blíže neurčené výši. O vývoji informuje server Sinopsis.

Oplátkou měl Wang šanghajské pobočce CEFC pomoci k zisku podílu v Chajnanské bance (Bank of Hainan) prostřednictvím tehdejšího předsedy státní China Development Bank (CDB) Chu Chuaj-panga.

Tajemník Wang měl také stejnou cestou zprostředkovat úvěr pro chajnanskou pobočku CEFC od CDB ve výši 4,8 miliardy USD.

China Development Bank financovala prudký růst společnosti CEFC na dluh. Podle rychle zcenzurovaného článku v respektovaném čínském finančním časopise Cchaj-sin z března tohoto roku prováděla CEFC fiktivní obchody mezi svými četnými pobočkami a dalšími spřátelenými subjekty, aby vyvolala dojem obrovského obratu a mohla získávat další půjčky.

Obvinění z korupce v Číně i ve světě

Obvinění vůči předsedovi CEFC Jie Ťien-mingovi z uplácení vysokých politiků v Číně jsou do značné míry analogická k obviněním vůči představiteli stejnojmenného neziskového křídla CEFC Patricku Hoovi, který je v USA obviněn z korupce vysokých funkcionářů OSN a politiků v několika afrických zemích. Nově vůči němu přibyla také obvinění z nelegálních obchodů se zbraněmi v citlivých oblastech v Africe a obcházení sankcí vůči Íránu.

Podle hongkongského listu South China Morning Post je včerejší zpráva čínské televize první informací o osudu Jie Ťien-minga od březnového ujištění delegace českého prezidenta, vyslané pátrat po okolnostech jeho zmizení, že je skutečně vyšetřován z “porušení zákonů”.

Jie Ťien-ming zmizel v ČLR nejspíše v únoru tohoto roku a je podle všeho vyšetřován vnitrostanickou disciplinární komisí v tajném extralegálním procesu. Ten se může táhnout libovolně dlouho a není jasné, kdy a zda vůbec bude Jie oficiálně obviněn u řádného soudu. I pokud by k tomu skutečně došlo, bylo by soudní řízení jen čistě formálním potvrzením viny.

Jie Ťien-ming přesto nadále zůstává poradcem českého prezidenta. Toho si všímají zahraniční média, která pravidelně doprovázejí články o Jie Ťien-mingovi i Patricku Ho fotografiemi předsedy Jie ve společnosti Miloše Zemana.

Soud s Patrickem Ho byl původně naplánován na 5. listopadu 2018, ale bude nejspíše kvůli procedurálním komplikacím odložen. Lze očekávat, že při něm vyjdou najevo další okolnosti ohledně společnosti CEFC a jejího předsedy Jie Ťien-minga. Ty by mohly naznačit, jaká další obvinění kromě uplácení tajemníka Wanga by mohla být vůči Jie Ťien-mingovi vznesena v ČLR.


Text vznikl v rámci projektu Sinopsis, který mapuje dění v Číně a její zájmy v zahraničí.

Sinopsis

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud