Češi by mohli být hladovější, své firmy rozvíjet a zvětšovat, ale často jedou raději v pátek odpoledne na chalupu, říká investor Jan Sýkora

Češi jsou úžasní technologičtí i techničtí talenti, motivace a úsilí při realizaci nápadů však často za talentem zaostává. „Z hlediska kvality života je to skvělé, ale znamená to také, že ve světě obtížněji prorazí. I v Polsku a na Slovensku vidíme větší míru hladovosti než u nás,” říká v podcastu Welcome the Future investor a spolumajitel investiční firmy Wood & Co. Jan Sýkora.

Sýkora proto své osobní investice z oblasti rizikového kapitálu hledá především v zahraničí. „Je škoda, že i když se v Česku nějaká firma povede, její zakladatelé jsou spokojení, když ji prodají za jednotky či desítky milionů eur. To jsou samozřejmě ohromné zdroje, je to úspěch. Ale chybí mi ta ambice říct si, já tady budu stavět firmy s hodnotou miliardy eur. Nechci, aby to znělo, že peníze jsou cíl, to v žádném případě, ale je to o ambici a ty peníze jsou měřítkem, zda se naplňuje. A tahle ambice často chybí,” říká Sýkora v podcastu Evy Hanákové a Vladimíra Piskáčka.

Své investice vybírá podle jednoduchého klíče. „Chci, aby to byl nápad, který má šanci být globální a když uspěje, tak aby aspoň trošku změnil svět,” dodává Sýkora.  

  • Proč až teď začíná mít internet vyšší přidanou hodnotu?
  • Co bylo důvodem, že jeho firma koupila v covidové krizi obří kancelářské a nákupní centrum na Slovensku za 12 miliard?
  • Co je podle něj nejlepší investicí na světě? Jaký má být výnos u rizikových investic a daří se mu ho dosahovat? 
  • A jaká povolání budou dělat naše děti?

Nejen na tyto otázky odpovídá Jan Sýkora v podcastu Welcome the Future. 

Video je pouze pro předplatitele
Uvidíte v něm:
  • Proč až teď začíná mít internet vyšší přidanou hodnotu?
  • Co je podle něj nejlepší investicí na světě?
  • A jaká povolání budou dělat naše děti?
sinfin.digital