Je neuvěřitelně šokující a varovnou zprávou, že ani střední třída si dnes nemůže dovolit koupit byt. To je něco strašně špatného, říká architekt Josef Pleskot

Rozpad bytové politiky je podle jednoho z nejvýznamnějších českých architektů Josefa Pleskota jeden z hlavních malérů, které jsme dopustili v 90. letech a které nás pronásledují stále dál. „Po revoluci jsme nezvládli dvě věci. Stavbu cest a bytovou politiku. A teď to horko těžko stíháme, respektive nestíháme. V bydlení má setrvačnost špatného rozhodnutí z 90. let ještě mnohem horší dopad. Města se zbavila svých bytů, družstva se rozpadla a nastala forma vlastnění, co činžák, to desítky či stovky majitelů bytů,” řekl v podcastu Welcome the Future Pleskot. 

V blízké době se situace podle něj příliš nezmění. Podstata problémů, které způsobují nedostupné bydlení pro velkou část lidí, se totiž stále neřeší. Jednou z méně viditelných, ale důležitých překážek rozvoje bydlení jsou podle Pleskota předpisy, kterým musí odpovídat všechny postavené nemovitosti. 

„Kvůli předpisům máme jednotný standard, to si málo kdo uvědomuje. Jaký je rozdíl v ceně bytu? Jen to, jestli máte garsonku, nebo 200 metrů čtverečních. Trochu lokace. A to je všechno. Přece bych si mohl koupit byt, který nemá úplně všechny hlukové parametry v pořádku, který nemá všechny světelné parametry v pořádku. A koupil bych si ho levněji a až na tom budu ekonomicky lépe, byt bych prodal a koupil si jiný ve vyšším standardu. Ale to nejde,“ říká Pleskot. 

  • Patří Praha řidičům aut, nebo cyklistům? 
  • Proč se vlastně malují cyklopruhy pro kola a které lobby to vyhovuje? 
  • Jak vypadá mobilita budoucnosti? Budou se stále stavět obrovské kancelářské budovy s otevřenými prostory, jako je „jeho“ centrála ČSOB v Radlicích, nebo se opět vrátíme do kanceláří?
  • Jakou významnou budovu by chtěl v Praze prosadit a kvůli čemu tlačí na velkou mezinárodní architektonickou soutěž?
  • Jak se vyvíjí vztah Čechů k architektuře? Proč se často stylizujeme?
  • A proč mají česká sídliště velkou budoucnost? 

Nejen o tom mluví Josef Pleskot v podcastu Welcome the Future Evy Hanákové a Vladimíra Piskáčka.

Video je pouze pro předplatitele
Uvidíte v něm:
  • Patří Praha řidičům aut, nebo cyklistům?
  • Jakou významnou budovu by chtěl v Praze prosadit?
  • A proč mají česká sídliště velkou budoucnost?
sinfin.digital