Česko musí zjistit, jaký dopad na něj Green deal bude mít. Jsme nejprůmyslovější v EU, snížení emisí nás bude stát víc než ostatní a bude nám trvat déle, říká Špicar

Jezdí Teslou, propaguje kroky vedoucí k nižším emisím a podporuje evropskou snahu o snižování koncentrace skleníkových plynů. Na druhé straně dlouhá léta pracoval v průmyslu a v jeho svazu zastupuje největší průmyslové firmy v zemi. Řadu z nich, pokud evropské vlády schválí Green Deal vedoucí k omezení emisí o 55 procent do roku 2030, čekají obrovské změny.

„Když vidím například vápenky, které se budou muset přizpůsobit a ještě ani nemají technologie, které by umožnily cíle EU dosáhnout. Když vidím železárny, automobilky, co je to bude stát, jak obrovská distorze to na trhu je – protože to není tažené poptávkou, ale regulací a politikou – tak z toho mám trochu strach. Směr je správný, ale mám pocit, že se trochu moc tlačí na pilu. Dívám se na to jako člověk, který věří, že to je ten správný směr, ale zároveň ví, jak obrovská zátěž to v praxi pro firmy bude. Ale i pro občany, na které to také dopadne,“ říká Špicar.

Jediná cesta, jak dostát cílům evropského plánu a zároveň dosáhnout toho, aby v ekonomice byly lepší platy a aby se v český průmysl posunul z dodávání polotovarů k výrobě finálních výrobků, je podle Špicara kompletní modernizace prostředí. A zároveň změna přístupu.

„Loni jsme prošli nejhorší hospodářskou krizí v našich novodobých dějinách s trhem práce, na kterém po celou dobu krize bylo víc pracovních míst než nezaměstnaných. To prostě není dobré. Máme tady firmy, které zaměstnávají 30 tisíc lidí a my se z toho radujeme? To není chytré. To jsou bohužel pracovní místa, která jsou fyzicky velmi náročná, nemají skoro žádné nároky na kvalifikaci a jsou špatně placená. Na tom ekonomiku nemůžeme stavět. Musíme ta místa co nejdříve zrušit, nahradit automatizací a robotizací a uvolnit tyto lidi pro místa s vyšší kvalifikací a lepším platem. Pokud to zvládneme, přestaneme být levnou ekonomikou a odejde to, čemu odbory říkají levná práce,“ vysvětluje Špicar. 

  • Jaká je budoucnost autoprůmyslu, na kterém naše ekonomika ve velké míře závisí?
  • Proč Špicarovi teče střechou do Tesly a vyměnil by ji zase za auto s benzinovým motorem?
  • Dosáhne Evropa v boji za snížení emisí nějakého výsledku, když na to zůstane sama?
  • A proč je podle něj Čína chytrou zemí?


Tato a další témata probíráme v podcastu Welcome the Future Evy Hanákové a Vladimíra Piskáčka.

Video je pouze pro předplatitele
Uvidíte v něm:
  • Raděk Špicar je viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy.
  • Jak hodnotí unijní plány na snížení emisí?
  • Co to podle něj znamená pro Česko a jaká rizika vidí?
  • Proč není dobře, že jsou tu firmy s desítkami tisíc zaměstnanců?
  • A jak musíme proměnit tuzemské hospodářství?
sinfin.digital