Když firma vyplácí jako dividendu 100 % zisku, vzkazuje, že majitel nevěří budoucnosti svého byznysu, říká bankéř Marek Ditz

Téměř celý život pracoval v nejvyšších patrech ČSOB, jedné z dominantních českých bank. Nyní Marek Ditz staví banku novou. Zatímco banky budoucnosti budou podle jeho vize radit lidem, a otevřou se kvůli tomu produktům i službám ostatních, budou inovovat a přicházet s novými službami, ty součané bankovní kolosy se budou dusit v kolečku snižování nákladů a tlaku na maximální okamžitý zisk. Přestože ten budou, jak se Marek Ditz domnívá, dělat stále velký.

„Když se česká ekonomika přehřívá – což se možná děje i nyní – tak to vytváří hrozně pozitivní klima pro bankovnictví. Rostou úroky, pracovní trh roste raketovým tempem, zvyšují se platy, lidé si mohou brát agresivnější hypotéky, půjčovat si ještě od příbuzných. V ten moment se to přelije na trh nemovitostí, na úvěrový trh a nastává přehřátí. Které národní banka řeší jediným rozumným stylem, zvedá úrokové sazby. A to u nás vytváří velmi příznivé podmínky pro podnikání v bankovnictví. Naše banky se dostaly do modelu, ve kterém vložily korunu a dostaly z nich dvě. Po určité době si na to jejich akcionář zvykl a řekl, že bude podporovat jen projekty, které tento model zachovají,” popisuje Ditz v podcastu Evy Hanákové a Vladimíra Piskáčka Welcome the Future.

Welcome the Future

Welcome the Future je podcast, ve kterém Eva Hanáková a Vladimír Piskáček dávají prostor lidem s originálním pohledem na svět. Lidem, kteří možná neumí budoucnost předpovídat, ale na základě svých znalostí a zkušeností ji rozhodně umí očekávat.

Video je pouze pro předplatitele
Uvidíte v něm:
  • Marek Ditz pracoval v nejvyšších patrech ČSOB a teď staví novou banku.
  • Jak podle něj bude vypadat banka budoucnosti?
  • Co dusí tuzemské banky a čím škodí samy sobě?
  • Jak finanční sektor ohrožují Google a Facebook?
sinfin.digital