Platy kuchařů a kuchařek jsou strašné. Zasypávat každý problém penězi ale nejde donekonečna

Těžiště nové epizody podcastu Česká jízda nemohlo tvořit nic jiného než pondělní stávka ve školství a s tím související protestní pochod odborářů – a bohužel nejen jich – Prahou. Zatímco Vráťa je na straně stávkujících kuchařů, kuchařek a dalších zaměstnanců škol, Vojta tvrdí, že jim nelze platy zvedat donekonečna. Vadí mu také, že stávkující, a tedy i odboráři, nepřišli s nějakým systémovým řešením.

„Oni něco kritizují, pojďme si ale říct, jak tu situaci změnit, jak ji napravit. A pojďme to ideálně udělat tak, aby to řešení nespočívalo v tom, že to zasypeme více penězi. Je to řešení, které tady v poslední době aplikujeme úplně na všechno, a je to řešení, které nefunguje,“ míní Vojta.

Podle Vráti je to ale otázka priorit. „Pokud se téměř všichni lidé napříč sociálními skupinami, regiony i věkovými kategoriemi shodnou na tom, že chtějí co nejlepší vzdělání pro své děti a vnoučata, měli by se politici dohodnout na reformách, které se nebudou měnit s každou vládou,“ reaguje Vráťa s tím, že potom by se i ty zdroje našly.

A pokud jde o platy nepedagogických pracovníků ve školství, Vojta upozorňuje, že za poslední roky stouply jako málokde, podle Vráti stát ale kuchaře a kuchařky ve školních jídelnách vykořisťuje. A co reportéři INFO.CZ říkají na nové preference jednotlivých politických stran? Podívejte se na celou epizodu.

sinfin.digital