„Euro 7 odporuje přírodním zákonům, v současné podobě nesmí projít,“ říká Kupka. Vzniká skupina států, které se proti normě postaví

Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) návrh evropské normy Euro 7 odporuje přírodním zákonům a v podobě, v jaké je nyní, nesmí nikdy vejít v platnost. „I kvůli tomu jsme podnikli první kroky. Dáváme dohromady skupinu států, které naši jednoznačně odmítavou pozici podporují,“ říká Martin Kupka v pořadu InfoTalks.

Problémů s novou emisní normou, která má ambici vstoupit v platnost v roce 2025, je podle ministra hned několik. „Ta norma je nerealizovatelná. Tak, jak ji někdo sepsal, tak ji výrobci nemohou výrobci naplnit. A to jak z hlediska času, který nutně potřebují na její implementaci, tak z hlediska nerealistických požadavků, které odporují fyzikálním zákonům,“ dodává ministr dopravy. „Nerozumím tomu, proč Evropská komise s takovým návrhem přišla.“ Jak by norma v současné podobě dopadla na tuzemský průmysl? Které státy ji v Evropě prosazují, a které se jí naopak brání? A jaký kompromis by byl pro Česko akceptovatelný? Podívejte se na celý pořad.

V pořadu také zazní: 

„Česká republika byla první, kdo popsal, v čem je norma Euro 7 nerealistická a v čem dokonce může negativně ovlivnit životní prostředí.“

„Za mě normu Euro 7 nepotřebujeme, ona ale v nějaké formě stejně přijde. Myslím si, že tlak, který jsme vyvinuli, ve výsledku bude směřovat k rozumnému kompromisu.“

„Těsně před zveřejněním jsem se spojil s eurokomisařem Thierry Bretonem, žádal jsem ho, ať je ta norma co nejmírnější, ať se co nejvíce odsunou data, kdy vstoupí v platnost. Ovšem když k nám doputoval finální návrh, ukázalo se, že je to skutečně daleko mimo sliby, které Evropská komise adresovala jak výrobcům, tak jednotlivým vládám.“

Důchodový systém není neopravitelný. Chybí ale politická vůle sáhnout na peníze starší generaci, říká ekonom Hradil

sinfin.digital