Stát selhává v likvidaci starých ekologických zátěží. „Tisíce kontaminovaných míst po republice pro něj nejsou téma,“ říká Unčovský

Stát měl staré ekologické zátěže – tisíce toxických míst v Česku, potenciálně s karcinogenními látkami – vzniklé za minulého režimu zlikvidovat nejprve do roku 2006, posléze do roku 2017. Dnešní odhady počítají až s rokem 2042, a ani tohoto termínu stát nejspíš nedosáhne, říká v rozhovoru pro INFO.CZ Jiří Unčovský z Asociace sanačních společností (ASS). 

Podle Unčovského není pro vládu likvidace těchto kontaminovaných míst téma – navzdory tomu, že se jedná o riziko pro veřejné zdraví. „Bohužel jsme ve stavu, kdy ani po třiceti letech není problém starých ekologických zátěží vyřešený a státu chybí koncepce, peníze i vůle tyto škody likvidovat,“ doplňuje Unčovský, podle kterého likvidace, pokud se přístup státu nezmění, potrvá ještě několik dekád. 

Že stát v likvidaci starých ekologických zátěží selhává, nedávno konstatoval i Nejvyšší kontrolní úřad, podle kterého je „proces pomalý a málo účinný“. 

Kdo je za odstraňování ekologických zátěží zodpovědný? Proč stát riskuje masivní soudní spory? A jak zabránit případům šíření kontaminované zeminy? Podívejte se na celou epizodu. 

sinfin.digital