Látky jako kratom a HHC mají nemalá rizika. Je třeba je regulovat, říká Pavel Bém

Pavel Vondráček

„Psychoaktivní látky jako kratom a HHC jsou všude kolem nás, neměli bychom se tvářit, že je nevidíme, naopak bychom je měli regulovat. Přinese nám to nejen kontrolu, ale také finance, které pak můžeme použít na prevenci drog,“ říká MUDr. Pavel Bém v novém dílu podcastu Maxim Pavla Vondráčka.

Pavel Bém byl osm let primátorem Prahy a čtyři roky také místopředsedou ODS. Po odchodu z politiky se jeho jméno v médiích promrskávalo hlavně v souvislosti s jeho horolezeckými výkony, protože postupně zdolal čtyři osmitisícovky – Mount Everest, K2, Manáslu a Nanga Parbat. 

V současnosti je členem protidrogové komise na Magistrátu hl. města Prahy. Je vystudovaný psychiatr, na baltimorské Univerzitě Johnse Hopkinse absolvoval dvouletý kurz zaměřený na protidrogovou politiku, pracoval na protialkoholním oddělení a vedl Středisko drogových záležitostí při VFN v Praze a Kontaktní centrum pro drogově závislé v Praze.

Proč kratom, HHC a další látky potřebují novelu zákona

V parlamentu se projednává novela zákona o návykových látkách, a proto jsme si pozvali Pavla Béma jako hosta do podcastu. Pavel Bém v něm rozebírá, co jsou vlastně psychomodulační látky, v čem spočívá jejich regulace a proč je vlastně potřebná.

Dozvíte se také, jaké látky se ocitnou na seznamu psychomodulačních látek a na seznamu psychoaktivních látek, zda přinese novela větší ochranu dětí a jestli je oprávněná obava, že by uživatelé kratomu a HHC mohli přejít na tvrdší drogy. A co je vlastně kratom a co HHC? Je česká společnost připravená na případnou legalizaci drog? Jaký má smysl trestání „seniorů“ za pěstování marihuany pro léčebné účely? Co přinesla dekriminalizace a legalizace marihuany v Uruguayi a vybraných státech USA? A kolik peněz by mohlo přitéct do státní kasy v případě legalizace marihuany?

Jak psychoaktivní látky fungují na lidskou psychiku a tělo

Pavel Bém se také podělil o vlastní zkušenosti s psychoaktivními látkami: „Žábu ropuchu coloradskou jsem přímo neolizoval, ale jako vědec jsem vyzkoušel její halucinogenní tryptaminy a byl to neuvěřitelný zážitek,“ svěřuje se Pavel Bém a v podcastu podrobně popisuje, jak při tomto zážitku vnímal svět a jeho budoucnost. A také rozebírá účinky THC, CBD, LSD a další látek na lidské zdraví a jeho psychiku.

Podívejte se na podcast o psychoaktivních látkách a možná si opravíte názor na svět plný předsudků a stereotypů.

sinfin.digital