Medvěd je především politické téma. Nekrmte je a většina problémů zmizí, tvrdí lesoochranář Lukáč

Audioverze

„Není to přehnané tvrzení. Na Slovensku je dnes oficiálně 6 767 vnadišť. A neoficiálně ještě více. To jsou místa, kam myslivci přivážejí tuny ovoce a zeleniny. Máme doloženo, že tam dávají i maso a pečivo. Údajně pro divočáky – ale krmí se tam i lišky a samozřejmě medvědi. Ve více než stovkách případů právě především medvědi,“ vysvětluje náčelník slovenského Lesoochranářského uskupení VLK Juraj Lukáč v nové epizodě podcastu Maxim Pavla Vondráčka. 

„Navíc tato vnadiště nejsou ve skrytu lesa, ale běžně i blízko lidských sídel – u škol, za zahradami, u autobusových zastávek, u turistických stezek. Desítky let jsou medvědi na Slovensku naučeni žrát na vnadištích (myslivecká čeština používá termín újeď) – a teď se lidé diví, že dochází ke střetům s medvědy? Odstraňme vnadiště, odstraňme příčinu,“ dodává až téměř zvýšeným hlasem Juraj Lukáč, nejznámější slovenský „pravicový“ ekolog. 

Vše o problematice vnadišť najdete na facebookové stránce McMedvěď.

Juraj Lukáč je vystudovaný kybernetik, není to žádný emoční rychlokvašný ekologista. Na poli ochrany přírody se pohybuje desítky let a jeho názory jsou podepřeny jak hlubokým teoretickým studiem, tak doslova fyzickou praxí (mnoho měsíců v roce pobývá v přírodě) – a tisícovkami hodin rozčilujících diskuzí s profesionály i amatéry, jako jsem například já. 

Problémy dokáže vysvětlovat na akademické bázi, ale i formou trefných příkladů, přirovnání a podobenství. „Představ si, že máš doma cukr a na ten cukr ti chodí mravenci. Chceš je zlikvidovat. Vezmeš sprej a pozabíjíš je. Odstraníš mravence, ale ne problém. Za týden tam máš další mravence, protože jsi neodstranil cukr. To stejné je s medvědy a vnadišti,“ ilustruje Juraj Lukáč problém s největší šelmou na Slovensku.

Odstraněním vnadišť ale samozřejmě problémy se střetem člověka s medvědem nezmizí absolutně – to si Juraj Lukáč uvědomuje, ale upozorňuje na to, kde se musí začít. Medvědi jsou po generace naučeni se chodit přikrmovat do blízkosti lidských sídel, kde hrozí riziko střetu kontaktu s člověkem, a z toho plynou konfliktní situace. 

„Medvěd pobíhající Liptovským Mikulášem byl jedinec, který se chtěl z vnadiště vrátit do lesa, jenže po cestě narazil na lidi, na střelnici atd., zabloudil a vystresovaný se toulal městem. Nechtěl nikomu ublížit,“ vysvětluje mediálně nejpromrskanější medvědí situaci Juraj Lukáč.

Pokud se podle něj odstraní vnadiště, medvědi se během jednoho roku na ně odnaučí chodit a především nová generace šelem je již nebude vůbec využívat.

Více info se dozvíte na www.ekoforum.sk, kde je i text petice „Máme rádi lidi i medvědy“.

V podcastu Juraj Lukáč ironicky, ale i smutně – protože absurdita je někdy směšná i smutná zároveň – komentuje nesmyslnost návrhu slovenského zákona, který povoluje kácení stromů mimo les, pokud je jejich obvod větší než 90 cm – s bizarním odůvodněním, že se za ním může skrývat medvěd. 

Juraj Lukáč také komentuje názorový převrat slovenského „medvědologa“ Jaroslava Slašťana, kdysi striktně odmítajícího odstřel medvědů, zmíní se o jejich reálných počtech, vyvrátí několik dalších mýtů týkajících se těchto šelem a vysvětlí, proč po atentátu na slovenského premiéra téma medvěd zmizelo z titulních stránek slovenských médií.

Více informací o Lesoochranářském uskupení VLK najdete na stránkách wolf.sk nebo sledujte přímo Juraje Lukáče na jeho sociálních sítích, např. Facebooku, případně můžete podpořit jeho činnost tady.

sinfin.digital