Pes potřebuje hlavně pestrost, říká psí psycholog Nushart. Pokud mu budete donekonečna házet míček, ublížíte mu a vygumujete mozek

Pavel Vondráček

Tomáš Nushart je psí psycholog a autor knihy Neštěkej na svého psa. Stojí také za webem psichologie.cz, který se zaměřuje na trénink a výchovu psů. V nové epizodě Maximu jsme mluvili nejen o tom, v čem lidé při výchově psů chybují.

„Řidičák na psa není špatný nápad,“ myslí si Tomáš a hned přidává vysvětlení: „Nejen proto, aby se páníček naučil ovládat svého psa, ale aby neškodil svému psu.“

S Tomášem jsem se potkal na tiskovce firmy Perfect Fit, která vyrábí krmivo pro kočky a psy a propaguje přirozený pohyb u psů. Tomáš tu zdůrazňoval, že pes nepotřebuje maximální množství pohybu, ale především jeho pestrost a hravost. „Když budete psovi donekonečna házet míček, klacek nebo létající talíř, tak mu nepomůžete, ale ublížíte mu. Zničíte mu klouby, šlachy a z jeho mozku se stane gumový míček,“ vysvětluje s jistou mírou ironie.

Základem dobrého soužití mezi psem a člověkem je podle něj pochopení, že ze psa se nikdy nestane člověk a naopak. A proto platí, že nahlížet na našeho psího přítele jako na milované dítě může být kontraproduktivní.

sinfin.digital