„Řidičák na psa není špatný nápad,“ říká psí psycholog Tomáš Nushart. V čem Češi chybují a jak svým psům škodí?

Pavel Vondráček

Tomáš Nushart je psí psycholog a autor knihy Neštěkej na svého psa. Stojí také za webem psichologie.cz, který se zaměřuje na trénink a výchovu psů. V nové epizodě Maximu jsme mluvili nejen o tom, v čem lidé při výchově psů chybují.

Video celé epizody najdete tady.

„Řidičák na psa není špatný nápad,“ myslí si Tomáš a hned přidává vysvětlení: „Nejen proto, aby se páníček naučil ovládat svého psa, ale aby neškodil svému psu.“

S Tomášem jsem se potkal na tiskovce firmy Perfect Fit, která vyrábí krmivo pro kočky a psy a propaguje přirozený pohyb u psů. Tomáš tu zdůrazňoval, že pes nepotřebuje maximální množství pohybu, ale především jeho pestrost a hravost. „Když budete psovi donekonečna házet míček, klacek nebo létající talíř, tak mu nepomůžete, ale ublížíte mu. Zničíte mu klouby, šlachy a z jeho mozku se stane gumový míček,“ vysvětluje s jistou mírou ironie.

Základem dobrého soužití mezi psem a člověkem je podle něj pochopení, že ze psa se nikdy nestane člověk a naopak. A proto platí, že nahlížet na našeho psího přítele jako na milované dítě může být kontraproduktivní.

„Je to pes a psem zůstane. To ale neznamená, že ho nezvládneme vychovat tak, aby nebyl přítěží pro nás a pro okolí. Jen musíme přemýšlet, co ho chceme naučit. Třeba takový povel ‚dej pac‘ je nám k ničemu, zvláště tehdy, když pes není odvolatelný,“ vysvětluje Tomáš, jehož kniha má podtitul Manuál láskyplné a efektivní výchovy. „Jsem překvapen, jak se na některých cvičištích stále psi peskují a vychovávají jako před padesáti lety a místo vyrovnaných tvorů se z nich pod dohledem ‚profesionálů‘ stávají nešťastné a vystresované bytosti.“

Na co by měl majitel psa stoprocentně zapomenout? „Například na fixační náhubek, na škubání vodítkem, na stahovací, ostnatý nebo elektronický obojek, na házení míčkem, obzvláště tenisákem, na monotónní procházky, na opakování povelů bez výsledku,“ říká Tomáš.

V podcastu se také dozvíte, proč je při výchově psa důležitá obyčejná deka, proč má být vodítko alespoň tři metry dlouhé, proč nevadí, když pes spí v posteli, proč netrestat psa, když zavrčí, proč pán nemusí dveřmi procházet jako první, proč nevadí, když pes čeká na jídlo u stolu, proč je důležitější se přetahovat o klacek než mu jej házet, proč psům tolik nevadí, když doma dlouho čekají na pána a jak případně odstranit separační úzkost, jak udělat psům doma hledací olympiádu a další odpovědi na otázky na téma psí výchova a soužití člověka se psem.

sinfin.digital