Češi už jsou kultivovanější spotřebitelé vína. Vzrůstá u nich obliba prosecca a španělských vín, říká Ratnayke

Jaké to je naskakovat do rozjetého vlaku podnikání rodičů a jak v reálu probíhá nástupnictví v rodinné firmě? Jedno z témat, na které v dalším díle podcastu Podnikatelka odpovídá dcera zakladatelů firmy Víno od Bodláků Anna Ratnayke.

„Od dětství jsem to brala tak, že je jasné, že do firmy nastoupím. Studovala jsem výživu a zdraví, ale taťka mě viděl spíše jako obchodníka. Do firmy jsem nastoupila až ve chvíli, kdy na to sám brácha už nestačil. Zpočátku to bylo pár hodin týdně. Můj šéf je spíše můj brácha než naši,“ říká Anna Ratnayke a dodává: „Někdy je to hodně divoké. Rodiče mají občas jiné představy, ale je hodně věcí, na kterých se shodneme jako rodina. Brácha má ovšem jiný přístup k práci než táta. Já jsem ta, kdo často mlčí. Jsem spíše kreativec a spíše vymýšlím, jak má firma zvenčí vypadat. Ale na celkové vizi se musíme shodnout.“

Na otázku, zda již rodiče chtějí být více v ústraní, Anna upřímně odpovídá: „Mamka se už na to těší, u táty to bude složitější. I když ví, že to jednou nastane. Ale myslím si, že budou i nadále součástí firmy.“

Jak mají v rámci firmy rozdělené kompetence? „Všichni v rodině jsou sommeliéři. Táta jezdí i na mezinárodní veletrhy vína. Máma dělá účetnictví, táta s bráchou obchod a já marketing. Snažíme se to dělat zábavně. Víno totiž je zábava,“ zdůrazňuje Anna.

Prodávají více než 700 lahví vína ročně a 90 % vín dodávají do gastro provozů – po celé republice spolupracují s více než šesti sty provozovnami a restauracemi. Největší překážku vidí Anna v tom, že lidé mají stále blok objednat si víno na e-shopu. Není to prý zkrátka obvyklé.

A jakým vínům dávají Češi přednost? Jako jedni z mála u nás dáváme tradičně přednost „tichým“ bílým vínům, ale poslední dobou roste obliba prosecca a španělských vín. 

„Velký zájem je v současnosti o firemní akce, degustační večery a také sestavování vinných lístků na míru pro restaurace. Vidím velký posun k lepšímu, jsme již daleko kultivovanější spotřebitelé vína,“ dodává Anna.

Zajímá vás, podle čeho si vybírají zahraniční dodavatele a jak si je prověřují? Nebo jestli se někdy stalo, že by přestali s nějakým dodavatelem spolupracovat? Jakou proměnou prošly degustační večery? A co pro ni samotnou byla v rodinné firmě největší výzva a proč začala podnikat na Srí Lance? 

Podívejte se na další díl podcastu Podnikatelka s Annou Ratnayke.

sinfin.digital