Úspěch je o „nastavení hlavy“ a dá se naučit, říká Karlíková

Audioverze

Koučováním se člověk dostane do života dalšího jedince. Vzájemná důvěra mezi koučem a klientem je tak naprosto zásadní. „Většina koučů nabízí možnost se nejprve seznámit,“ vysvětluje Lenka a dodává, že v dnešní době lidé nejčastěji řeší krizi vztahů, kariérní křižovatky, hledání smyslu života, způsob práce s vlastní energií i to, jak ze z toho všeho nezbláznit. Ženy k tomu všemu řeší i emoční stránku. Velký rozdíl mezi tím, co chtějí muži a ženy, ale není,“ říká Lenka Karlíková v podcastu Podnikatelka.

Velkým tématem je strach z neúspěchu, ale i z úspěchu. „To řeším u žen, které si například říkají: Co když ty věci nebudou dokonalé nebo co když si můj výrobek, službu bude chtít koupit více lidí, než jsem teď vyrobila nebo jsem schopna dodat? Co budu dělat?“ popisuje nastavení žen koučka a pokračuje. „Je to jako když šlapete na kole a najednou máte přehodit. Než převod naskočí, chvíli to trvá a nám se do toho nechce,“ odpovídá Lenka na otázku, jak je nejlepší naučit se vystupovat z „komfortní zóny“.

„Mozek se nechce učit něco nového. Mnohé limity si nastavujeme v dětství, ve škole a ne vždy to bývá to, o čem jsme přesvědčeni, že je pro nás dobré. Mozek také věří snům. Když nás často bude odrazovat od toho, abychom udělali další nebo nový krok, je potřeba pracovat s myšlenkami i emocemi, které s tím jdou ruku v ruce. Většinou totiž jedeme na ‚autopilota‘ a musíme si vytvořit nový návyk,“ říká Lenka.

Jedním ze způsobů, jak si na úspěch „nastavit hlavu“, je udržovat se v dobré náladě. Ne vždy to jde ale naplno. „Není možné se udržovat ve stoprocentně stále dobré náladě. Lidé mnohdy žijí ve stereotypech a točí se v kruhu a naskakují jim stále stejné negativní myšlenky. Musíme si najít emoční neutrál. K tomu jsou výborné ‚mindfulness techniky‘, které nám dobijí baterky,“ doplňuje koučka.

Jak však poznat, v čem je člověk dobrý a čemu se má v životě věnovat? „Aby každý poznal svůj potenciál, musí sledovat, čemu se věnuje s vášní a láskou, do čeho dává nejvíce energie, co ho baví. Je to práce sama se sebou,“ říká Lenka.

V praxi se často také setkává s vyhořením: „U toho je důležité vrátit se sám k sobě, což není na lusknutí prstu a chvíli to trvá,“ odpovídá na otázku, co v případě vyhoření dělat.

Podrobněji o tématu koučinku, nastavení mysli i toho, jaké techniky nejlépe zabírají na konkrétní životní otázky, se dozvíte v dalším díle podcastu Podnikatelka.

sinfin.digital