Mám důvodné podezření, že se na Moravě cíleně vypouští informace z trestních spisů médiím, říká ministr spravedlnosti Blažek

Jaroslav Kramer, Petr Toman

Advokát a poslanec Pavel Blažek po osmi letech vstoupil do „téže řeky“ a ujal se funkce ministra spravedlnosti. Úřad vedl už mezi lety 2012 a 2013. Tedy v době, kdy proběhl zásah na Úřadu vlády v roce 2013, po kterém padla vláda Petra Nečase. Justice je podle něj dnes zapouzdřená v tom, že se za své chyby neomlouvá. „Za chyby v kauzách by se měli omlouvat přímo soudci a státní zástupci. Ne ministr spravedlnosti,“ říká v podcastu Politici mezi paragrafy.

Dvaadvacátý ministr spravedlnosti Pavel Blažek se v novém díle podcastu Politici mezi paragrafy vrací k otázce zásahu na Úřadu vlády v roce 2013. Zásah podle něj nemusel být tak nákladný a doufá, že nic podobného už nezažije. „Byl to zbytečný experiment. Šlo o jednání, které se nám nemusí líbit, ale to neznamená, že jsou to trestné činy,“ říká o zásahu. Všichni se v té době podle Blažka starali o Vrchní státní zastupitelství v Praze, ale nikdo se nezajímal o olomoucké státní zastupitelství. „To byla chyba. Dodnes nám trošku vzniká české a moravské trestní právo,“ říká s tím, že zásah podle něj způsobil mezinárodní ostudu a považuje ho za selhání šéfů zastupitelství.

Podcastová série Politici mezi paragrafy:

16.12. Alena Schillerová, ANO

30.12. Zdeněk Hraba, STAN 

13.01. Pavel Blažek, ODS

27.1. Michal Šalomoun, Piráti

Velkým tématem jsou pro Pavla Blažka změny v soustavě státního zastupitelství. Současně není příznivcem hluboké změny a zákon podle něj není špatný. „Personální změny nejsou možné, pokud nebudou naplněny podmínky, které řekl příliš přísně Nejvyšší správní soud. Proto je nezbytně nutné zavést funkční období vedoucích státních zástupců,“ míní Blažek. Novela zákona o státním zastupitelství je pak podle Blažka hlavně politickou dohodou.

Velkým problémem jsou podle ministra spravedlnosti také úniky z trestních spisů. „Je to buď selhání jednotlivce, nebo chyba systému. Mám ale důvodné podezření, že k chybě systému dochází hlavně na Moravě, cíleně se vypouští informace médiím,“ říká s tím, že státní zástupci úniky z trestních spisů vůbec neřeší.

Soudy v Čechách podle Pavla Blažka mnohem správněji a přísněji přistupují například k omezování lidských svobod než soudy na Moravě. Justici považuje za zapouzdřenou v představě, že za chyby se neplatí. „To je špatně. Soudce, který rozhodne špatně, by měl být veřejně znám. Za chyby v kauzách by se měli omlouvat soudci a státní zástupci, a ne ministr spravedlnosti,“ popisuje. V rámci justičních změn by Pavel Blažek rád prosadil zvýšení platů nejustičním zaměstnancům v soudnictví. Klíčové je podle něj také jmenování nového předsedy Nejvyššího správního soudu.

Proč by Pavel Blažek rád vytvořil dokument Trestní politika státu? Jaký má pohled na novelu zákona o soudních znalcích? A jaké priority si pro letošek ministr spravedlnosti nastavil? Odpovídá v podcastu Politici mezi paragrafy.

sinfin.digital