Aktivismus je „in“. V podcastu PRÁVNIČKY se sešly Veronika Ježková, Diana Lokajíčková a Petra Masopust Šachová

Téma konfliktu nás provází téměř každý den. Ať už doma, nebo na pracovišti. Jak moc patří k jeho řešení emoce? A patří emoce do práva? V podcastu PRÁVNIČKY se sešly tři expertky, které se shodně označují za aktivistky. I když má každá zcela odlišné směřování, jejich cesty se mnohdy mohou právě v oblasti řešení konfliktů protknout.

Petra Masopust Šachová je zakladatelkou a předsedkyní Institutu pro restorativní justici. V podcastu PRÁVNIČKY popisuje, že se už během studií rozhodla jít profesní cestou, která není čistě byznysová. „Je to cesta, která mi dává smysl. Jsem vděčná za to, co dělám. Toto téma si vybralo mě,“ říká. Za svůj úspěch považuje vytvoření strategie restorativní justice pro Česko, které se promítlo i do programového prohlášení nové vlády. Podle Petry si postupem času dovedou lidé za pojmem restorativní justice již představit něco konkrétního. „Posouvá se to dál. Daří se mi navazovat dialog,“ říká.

Petra se označuje za aktivistku. „Aktivismus nosím a nosím ho čím dál tím víc. Nenechám se omezovat, chci být zapojena a zajímat se o to, na čem záleží,“ dodává. V podcastu PRÁVNIČKY také popisuje, že se snaží nepřidávat svoje osobní emoce k emocím klienta. „Není to ale tak, že příběhy lidí neprožívám, nesu si je. Jejich životní příběh mě motivuje a něco mi dává. Jsem emotivní člověk,“ říká s tím, že i proto má občas problém zachovat pokerface. „Prostě co na srdci, to na jazyku,“ dodává Petra.

Podle Veroniky Ježkové, ředitelky Pro bono aliance a právní expertky v organizaci proFem, která se zabývá pomocí obětem domácího, sexuálního či jiného násilí, nesmí právník při citlivé práci s klientem silné emoce prožívat. „Vy jim máte být oporou, zajistit bezpečí a naplnění veškeré pomoci a uplatnění právních prostředků,“ popisuje Veronika. Ta se z byznysově orientované advokátky před více než šesti lety přerodila na aktivistku. „Aktivismus je pohyb k něčemu lepšímu. Jde o zapálení pro věc,“ říká.

Během uplynulých let se Veronice podařilo aktivně se podílet na legislativních změnách, které významně pomáhají obětem domácího a sexuálního násilí. „Když jsem dělala byznysovou advokacii, necítila jsem naplnění, pochybovala jsem o sobě. Nyní to tak nemám a jsem ráda za to, co dělám,“ přiznává. Klasickou profesní cestu si nevybrala ani Diana Lokajíčková. Jako mediátorka a advokátní koncipientka našla synergii ve dvou oblastech, které ji baví. V oblasti propagace mediace se pak i Diana vnímá jako aktivistka. „Snažím se nadchnout právníky pro téma mediace. Mladší generace je tomu více otevřená,“ popisuje.

Úspěchem je pro Dianu rozšíření povědomí, že existuje možnost komunikovat pomocí mediace a ne vše řešit hned právní cestou. „Mediace je proces, který se musíte naučit. Ani zkušený právník nemusí být dobrý mediátor,“ popisuje s tím, že u mediace jsou empatie a emoce spojené nádoby. „Ideální mediátor nesmí být ovlivněn city,“ dodává.

Umí se Petra Masopust Šachová, Veronika Ježková a Diana Lokajíčková hádat? Kam by zamířily jejich profesní cesty, kdyby měly v rámci svého aktivismu „hotovo“? A kdo je inspiruje? Odpovídají v podcastu PRÁVNIČKY.

sinfin.digital