Výdaje státního rozpočtu je třeba kompletně proškrtat. Základem by mělo být zmrazení platů a omezení valorizací, míní ekonom Slaný

Vojtěch Kristen, Martin Slaný

Poslanecká sněmovna před dvěma týdny přehlasovala prezidentské veto a schválila návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok. Schodek činí 295 miliard korun. Další rok, další mnohasetmiliardový deficit. Ekonom Martin Slaný by vládě naordinoval razantní zeštíhlující kůru.

Podle hlavního ekonoma skupiny DRFG Martina Slaného spějí veřejné finance k neudržitelnosti. Vláda Petra Fialy by se podle něj namísto dotací, subvencí, podpor a udržování „nárokové ekonomiky“ měla zaměřit především na úspory: „Kdy jindy než dnes by vláda měla šetřit?“ ptá se Slaný, podle něhož by současný kabinet měl přijít s „palcovým“ pravidlem – a škrtat výdaje napříč jednotlivými kapitolami. 

„Pokud rozpočet tvoří tak ohromné deficity, skutečně musíte škrtat a omezovat další růst ve všech kapitolách,“ říká ekonom v novém dílu pořadu Sůl nad zlato. Podle Slaného je třeba začít od mandatorních a kvazimandatorních výdajů, které v posledních letech masivně nabobtnaly. 

„Důchodový systém nebyl postavený na tom, že valorizujete důchody několikrát během jediného roku, ale že je zkrátka děláte ‚jen‘ jednou za rok. Bezesporu se to týká i platů ve státní sféře: pokud během konjunktury platy výrazně rostly a tempo růstu bylo dokonce vyšší než v soukromém sektoru, tak v současné situaci je třeba si říct, že si to stát nemůže dovolit – a že by mělo přijít zmrazení růstu všech platů ve státní sféře,“ argumentuje ekonom. 

Jak se dostat zpět k udržitelným veřejným financím? Jaké jsou skutečné náklady našeho dluhu a co si za tyto peníze kupujeme? Poslechněte si celý pořad.

sinfin.digital