Debata na ČT: Witowská hvězdou večera. Takto hodnotí večerní duel politici

Uživatelé sociálních sítí a mezi nimi i někteří politici v prvních ohlasech na twitteru chválí moderátorku České televize Světlanu Witowskou za způsob vedení dnešní předvolební debaty mezi prezidentem Milošem Zemanem a jeho vyzyvatelem Jiřím Drahošem. Podle nich se ukázal význam, jaký mají veřejnoprávní média. Lidovci a TOP 09 oceňují Drahošův výkon v debatě, obě strany ho před druhým kolem podpořily. Zemana naopak ocenil poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, který ho dlouhodobě podporuje. Podle předsedy SPD Tomia Okamury nemůže k posouzení toho, kdo je přesvědčivější, posloužit pouze debata v ČT.

"Jestli si můžeme odnést z dnešní debaty prezidentských kandidátů něco navíc, tak je to jasná ukázka proč potřebujeme nezávislou veřejnoprávní televizi. Kvalitní službu veřejnosti, profesionální žurnalistiku. Važme si jí a braňme ji před útoky všech destrukčních snah," uvedla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Kladně hodnotí způsob vedení debaty také bývalý tajemník vlády pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD). "‏Výborně připravená, důrazná a korektní Světlana Witowská. Takto mají vypadat klíčové politické debaty. Díky za to!" napsal.

Prezidentská debata: Zeman a Drahoš v posledním duelu. 10 klíčových momentů debaty

"Ze tří diskutujících v Rudolfinu byla bezkonkurenčně nejlepší Světlana Witowská. Z těch dvou pánů mi bylo dost smutno... Volím Drahoše," napsal předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

"‏Konečně prezidentská debata, jak má vypadat. V zásadě kultivovaná z obou stran. Můj názor změnit nemohla, ale věřím, že nerozhodnutým ukázala, že Jiří Drahoš bude prezidentem s názorem, který budu hájit naše zájmy a bude ctít demokratické hodnoty," uvedl poslanec KDU-ČSL Marek Výborný. "‏Děkuji za televizní debatu, Drahoš prokázal, že na to má," uvedla europoslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

"Debata byla jako šachová partie. Pan Drahoš vsadil všechno na agresivitu a mimiku pohrdavosti. Pan prezident prokázal profesionalitu státníka, který ví, o čem mluví," řekl ČTK Foldyna.

Volby: 2. kolo rozhodne o příštím prezidentovi, šance Drahoše a Zemana jsou vyrovnané

Podle Okamury, jehož hnutí podpořilo před volbami Zemana, byl současný prezident v ČT v nepřátelském prostředí a jedna debata nemůže posloužit v posouzení, kdo byl přesvědčivější. "Volba prezidenta musí být podložená především dosavadní prací kandidáta pro občany, pro republiku a sílou osobnosti - a tady je to sto k nule v neprospěch kandidáta Drahoše," řekl ČTK.

Poslanec Evropského parlamentu Petr Ježek zase na twitteru zpochybnil rétorické schopnosti úřadujícího prezidenta. "‏Kde se vzal ten mýtus Zemana jako Cicera?" napsal europoslanec, který se rozešel s hnutím ANO mimo jiné kvůli tomu, že vyzvalo své členy k volbě Zemana ve druhém kole hlasování.

SDÍLET
sinfin.digital