Prezidentská debata: Zeman a Drahoš v posledním duelu. 10 klíčových momentů debaty

Rozhodující duel mezi Jiřím Drahošem a Milošem Zemanem skončil. Devadesátiminutovou diskuzí v České televizi vyvrcholila kampaň před začátkem druhého kola prezidentských voleb. Tady jsou klíčové momenty pohledem redakce INFO.CZ.

Kdo je fit?

První rozdíl mezi kandidáty byl zřejmý hned v úvodu. Při pozdravu diváků zůstal Miloš Zeman sedět, jeho vyzyvatel Jiří Drahoš pozdravil vestoje. Drahošův tým vsadil na stejnou kartu jako v předchozí debatě na TV Prima. Zemanovo zdraví je dlouhodobě předmětem spekulací a panují o něm pochybnosti, ačkoli Hrad ujišťuje, že je prezident schopný zvládnout další mandát.

První výpad

První zaváhání a protiútok přišly vzápětí. Zeman nedokázal nebo nechtěl odpovědět na jednoduchou otázku, proč by ho měla moderátorka volit. Odbyl ji s tím, že ho dobře zná. Drahoš nehodlal opakovat chybu z minulého duelu a využil situace. „Zeman je reprezentant uplynulé politické éry, opoziční smlouvy,“ udeřil Drahoš s tím, že on by takový nebyl. A na adresu Zemana zmínil i kmotry, mafie, papalášství, nálepkování, rozdělování a osočování. 

Zeman posléze řekl, že Drahoš by neměl být prezidentem, protože neumí politiku a nemá s ní žádné zkušenosti.

Předvolební průzkumy pro prezidentské volby 2018 slibují napětí. Šance jsou dle čísel vyrovnané

Čapí hnízdo

Kandidáti se rozešli i kvůli kauze Čapí hnízdo. Jiří Drahoš uvedl, že má pochybnosti o tom, že je v případě možného dotačního podvodu Andrej Babiš nevinný. Zeman naopak řekl, že nemá důvod o Babišovi pochybovat.

O svém dřívějším výroku, že v politice by měla platit presumpce viny, který mu moderátorka Světlana Witowská připomněla, Zeman řekl, že je starý. Oba kandidáti uvedli, že abolici by v případě Babiše nevyužili.

Zeman zpochybnil nezávislou justici

Body pro Drahoše. Miloš Zeman nehledě na svoji funkci a odpovědnost souzněl s Andrejem Babišem a souhlasil, že je v Česku možné objednat si trestní stíhání a dostat někoho do vězení. Drahoš nezaváhal: Zeman podrývá justici.

Figury v pozadí

Drahoš obstál i v dotazu, který mířil na tělo. Moderátorka se zajímala o kontroverzního šéfa jeho kampaně Jakuba Kleindiensta, na což Drahoš dokázal reagovat. Ujistil, že ví o jeho stinných stránkách a ví, s kým má tu čest. Rozhoduji já, ne poradci, uzavřel Drahoš rázným vzkazem.

Zeman ve stejné situaci neobstál. Postavil se za své kontroverzní spolupracovníky, jako je Martin Nejedlý, Zemanova spojka na Rusko, a odmítl se od nich odstřihnout. Později vyzdvihl Nejedlého roli při diplomatických jednáních, ačkoli jeho spolupracovník nemá oficiální funkci. Divákům nepřímo vzkázal, že o nich rozhodnou zákulisní dohody, nikoli jasné transparentní kroky.

Minusové body má Drahoš za situace, kdy opakovaně nedokázal jasně říct, kým by se na Hradě obklopil. Deklaroval ale, že jeho kancléř by měl na rozdíl od Vratislava Mynáře nejvyšší bezpečnostní prověrku.

Volby: 2. kolo rozhodne o příštím prezidentovi, šance Drahoše a Zemana jsou vyrovnané

Kdo koho platí?

Zemanovo gesto. Přinesl do debaty seznam sponzorů Spolku Přátelé Miloše Zemana, chtěl ho předat Jiřímu Drahošovi. Právě tento spolek dosud neprůhledně hradil billboardy a letáky, které vyzývaly ke znovuzvolení Zemana. Zeman po vyzvání moderátorky jmenoval několik sponzorů, o nichž se zatím spekulovalo. Ohledně financování Zemanovy kampaně ale přesto není o moc jasněji.

Čí je Krym?

Krym byl neoprávněně anektován Ruskem a bylo to porušení mezinárodních dohod, uvedl Zeman. Fakticky je ale podle něj ruský. Z pohledu Jiřího Drahoše je Krym ukrajinský, anexe Ruska to nemění. Připomněl, že Německo bylo dlouho také rozděleno na dva státy a řada vlád to neuznala. To, že si Zeman myslí, že anexe Krymu je hotová věc, podle něj nic nemění na tom, že by demokratické státy okupaci Krymu neměly uznávat.

Trestní oznámení

Podle Zemana se na Drahoše připravuje trestní oznámení kvůli šíření poplašné zprávy v souvislosti s tvrzením, že české volby můžou ovlivňovat zahraniční tajné služby. Drahoš se v této věci dnes odvolával na analýzu řetězových e-mailů, které ho dehonestovaly a jejichž stopy vedou k proruským webům.

Zeman popřel, že by jeho mluvčí Jiří Ovčáček šířil dezinformace, je podle něj seriózní mluvčí. Naopak si neodpustil obhajobu Moskvy, když v jedné z pasáží pořadu konstatoval, že Rusko není pro Českou republiku bezpečnostní hrozba.

Spolek přátel a velcí podnikatelé. Toto jsou největší sponzoři Zemanovy a Drahošovy kampaně

První shoda po 50 minutách

První a možná jediná shoda: Oba kandidáti se shodli na tom, že názorově jsou si blízcí s bývalým německým prezidentem Joachimem Gauckem, který je pro ně v roli hlavy státu také inspirací.

Světlana Witowská

Z jistého úhlu pohledu vítěz večera. Přesvědčivý výkon, nestrannost, jasné otázky a fakta a také důrazné trvání na odpovědi. Když se kandidáti odpovědi vyhýbali, nenechala nepravdy a zavádějící výroky bez reakce vyznít do éteru. Debata se v žádném z momentů nevymkla moderátorce z rukou.

Debata na ČT: Witowská hvězdou večera. Takto hodnotí večerní duel politici

Po zdánlivě nikdy nekončící samovládě Václava Moravce velké osvěžení, které debatě jednoznačně prospělo a dostalo ji ze zažitých českotelevizních kolejí. Uspěla i Zemanem opakovaně kritizovaná Česká televize jako taková. Nastavení debaty – limit 30 podporovatelů pro každého z kandidátů a komorní atmosféra – zajistilo vrcholné diskuzi tolik potřebnou důstojnou atmosféru a vykreslilo předchozí estrádní pokusy komerčních stanic jako čirý amatérismus.

Vítěz?

Jiří Drahoš se evidentně poučil z nepovedeného vystoupení na Primě, odpovídal srozumitelněji a neodbočoval ke složitým úvahám či překombinovaným větným konstrukcím. Komorní atmosféra mu sedla, mohl v ní argumentovat, aniž by ho překřičel dav, což minule bylo až trestuhodně snadné. 

Naopak Miloš Zeman několikrát mlčel nebo nedokázal reagovat, bez hučícího davu, který by hltal lidové bonmoty (Zeman si je dnes téměř odpustil), nepřesvědčil. Drahošův projev byl energičtější, Zeman byl mnohdy mdlý a nedokázal překročit svůj stín. Většinu času byl spíše v defenzivě. Dlužno podotknout, že i on ale dokázal respektovat pravidla duelu a byl kultivovaný a reprezentativnější než v předchozích vystoupeních, což celému večeru prospělo. V závěru Zeman gentlemansky poděkoval Witowské za korektní vedení debaty a nestrannost. Drahoš poté stručně učinil to samé.

Tohle televizní vystoupení může mít vliv na nerozhodnuté voliče, vítězství ve volbách ale samo o sobě žádnému z oponentů negarantuje.

Zeman je úžasný stratég, Drahoše na něj nedokázali připravit, říká vlivný youtuber Kovy

SDÍLET
sinfin.digital