Podpis Dublinu, volební povinnost a kající se Medveděv. 5 Zemanových lží z volební debaty

Aneta Černá

22. 01. 2018 • 17:47

Televize Nova včera uvedla první z předvolebních duelů před druhým kolem prezidentských voleb. Pořadu se nezúčastnil Jiří Drahoš, který se omluvil, protože byl na plánované akci s voliči v Brně. Zeman tak s moderátorem Rayem Korantengem dostal v hlavním vysílacím čase hodinový prostor, sledovalo ho podle odhadů 1,5 milionu diváků. Ve svých promluvách o domácí i zahraniční politice se současný prezident dopustil několika chyb. Podle webu Demagog.cz byla jen třetina zkoumaných výrojů pravdivá, devět byly lži a deset bylo zavádějících.

Pořad s názvem Cesta na Hrad byl prvním ze čtyř debat, ve kterých se Miloš Zeman před druhým kolem objeví. Televize Nova ve studiu použila do grafiky trikolóru, která ovšem nebyla česká, ale ruská. Hlavní logo vysílání tvořily tři barevné klíny v pořadí bílá, modrá, červená. Takové je ale pořadí barev na ruské trikolóře. Logo se nedalo vysvětlit ani jako visící česká vlajka, v tom případě by byly barvy také špatně. Podobně se už jednou spletl Zeman, a to když si na svoji inauguraci v březnu 2013 vzal kravatu, na které byla místo české (správně pořadí barev bílá, červená, modrá) také ruská trikolora.

Grafika debaty ale nebyla jedinou chybou včerejšího večera. Prezident vyřkl během hodiny několik zjevných lží, které moderátor neopravil. Některé z nich už stihnul ověřit web Demagog.cz, který se zaměřuje na demaskování lží politiků ve veřejných projevech, další odhalila naše redakce.

Lež 1: Podpis Dublinu IV

„V případě svého znovuzvolení bych odmítl podepsat takzvaný Dublin IV.“

Prezident se poměrně ostře vyhrazuje proti uprchlickým kvótám a vyjádřil se také k zamýšlené revizi takzvané Dublinské dohody, což je evropská legislativa, která postihuje práva uprchlíků přicházejícíh do Unie. V současnosti platný Dublin III se dodržuje od roku 2014, od roku 2016 ale orgány EU pracují na změně dohody v souvislosti s migrační vlnou. Dle nových pravidel by žadatelé o azyl v případě neúnosného počtu mohli být přerozděleni do dalších evropských zemí, aby se ulehčilo vstupním státům migrantů, mezi které patří například Itálie a Řecko.

Přestože prezident může mít na tuto legislativní úpravu jakýkoli názor, nejde o zákon, který by po rozhodnutí EU museli poslanci zařadit do legislativy a odhlasovat. Po rozhodnutí Rady EU se automaticky nařízení stává součástí národní legislativy a prezident jej nepodepisuje, to znamená že platí i bez jeho schválení. Na platnost smlouvy hlava státu nemá žádný vliv.

Lež 2: Volební povinnost

„Já jsem podporoval volební povinnost. Byla u nás za Masarykovy první republiky, je v Belgii, je v Lucembursku, Austrálii a já si myslím, že když voliči mají mít práva, a já podporuji rozšíření jejich práv, tak úměrně tomu mají mít i povinnosti.“

Zeman v rozhovoru také uvedl, že by chtěl obnovit povinné hlasování ve volbách. To začalo platit v Československu v období první republiky a stále platí v některých státech po celém světě. V případě neúčasti u volební urny může hrozit provinilcům pokuta, ale také veřejně prospěšné práce.

Toto prezidentovo prohlášení ovšem ostře kontrastuje s tím, co uvedl 7. ledna 2018 v rozhovoru pro rádio Frekvence 1. „Pokud bych neuspěl ve volbách, což se může klidně stát, tak protože nebudu mít koho si vybrat, tak nepůjdu volit (pozn.: ve druhém kole),“ uvedl prezident. Sám by tak pravděpodobně příkladem vzorné volební účasti, kterou propaguje, nebyl.

Lež 3: Vyhozený ruský redaktor

„Ta Krasnaja zvezda, která to publikovala, se musela omluvit. Šéfredaktor dostal důtku, ten autor toho článku byl vyhozen z redakce a za čtvrté, a už končím, další den vyšel článek oslavující Pražské jaro a odmítající sovětskou okupaci v roce 1968.“

Jak bude vypadat první prezidentský duel v televizi? 5 věcí, které od něj můžete čekat, čtěte zde>>>

V těchto dvou větách prezident Zeman udělal tři chyby. Jeho reakce se týkala článku Československo by mělo být SSSR vděčné za rok 1968: Historie Pražského jara, který se objevil v ruských médiích v listopadu loňského roku v době, kdy byl prezident na návštěvě Ruska. Médium „Krasnaja zvezda“, jak uvedl Zeman, neexistuje. Text se objevil na webu televize Zvezda. Autor článku Leonid Maslovskij nebyl z redakce vyhozen, pracuje v ní jako externista. A oslavný článek nevyšel. Televize na webu publikovala text jiného autora, který připouští, že vstup sovětských vojsk mohl mít některé negativní dopady, nebyl to ale článek oslavný.

Lež 4: Medveděv se kál

„Premiér Medveděv se omluvil (myšleno za článek o srpnu 1968)“

Po aféře s ruským článkem oslavujícím vstup vojsk Zeman přímo při setkání s premiérem Medveděvem požadoval, aby se od uvedených informací distancoval. Ruské vedení podle Medveděva do práce novinářů nezasahuje. Text je osobním názorem autora, což uvedla i redakce webu a stejný názor má ruské vedení. Článek neodráží oficiální ruské stanovisko vyjádřené už v roce 1993, které v roce 2006 potvrdil prezident Vladimir Putin, uvedl v reakci ruský premiér. Od článku se tedy distancoval, ale nedá se říct, že by se omluvil.

Lež 5: Podcenění Švédska

„Švédové mají sedm milionů obyvatel.“

Zeman se s Korantengem dostal do drobného sporu o to, které evropské země lze velikostně označit za malé a které za střední. Uvedl, že Švédové, kteří mají sedm milionů obyvatel, by se zlobili, kdyby je někdo označil za malou zemi. Švédsko má ovšem dle dat Světové banky z loňského roku 9,9 milionu obyvatel. Kolem sedmi milionu obyvatel měla země naposledy v 50. letech minulého století.

Přímý komentovaný přenos z prezidentské debaty na Primě sledujte zde>>>

SDÍLET