Babiš jako budoucí premiér? Nedokážu si to představit, říká Hovorka z KDU-ČSL

Dlouholetý poslanec lidovců Ludvík Hovorka je přesvědčený, že po volbách bude pro všechny politické strany problém být v koalici se stranou, či hnutím, jejíž hlavní představitelé jsou obvinění, případně mohou být trestně stíhání. KDU-ČSL podle něj nebude součástí vlády, ve které budou komunisté nebo populisté. Hovorka to řekl v rozhovoru pro INFO.CZ

Navzdory neúspěchu ve volbách v roce 2010 bývá KDU-ČSL označována za stabilizační sílu české politiky, její program i politika jí umožňují být součástí středopravých i středolevých koalic. Úspěšní a pevně ukotvení jsou především v moravských regionech, v Čechách se jim až na výjimky tolik nedaří. I proto letos uvažovali o alianci se Starosty a nezávislými. Nakonec u nich ale převládl konzervatismus a nechuť k experimentům. Do voleb jdou samostatně a věří, že se bez nich tak jako prakticky po celou dobu jejich existence neobejde vláda, která se nebude muset spoléhat na hlasy protestních a populistických stran. 

Koalice s ANO? Nikdy, ujišťují strany. Podívejte se na sliby, které můžou vzít po volbách rychle za své

Podle jednoho z jejich nejzkušenějších poslanců Ludvíka Hovorky KDU-ČSL rozchodu se Starosty nelituje. „V našem kraji byl názor většiny členské základny od počátku odmítavý. Od začátku jednání jsem navrhoval, aby Starostové kandidovali na naší kandidátce, tento návrh ale odmítli. Pokud vím, tak řada čelných představitelů STAN, zejména v Libereckém kraji, odmítala i původní projekt dvojkoalice,“ říká Hovorka, který byl do sněmovny poprvé zvolen už v roce 2002, v rozhovoru pro INFO.CZ.

A přestože se lidovci podle předvolebních šetření pohybují opět jen těsně nad pěti procenty hlasů, neúspěchu ve volbách se Hovorka neobává. „Za úspěch bych považoval zisk deseti procent hlasů.“ Na mou námitku, že lidovcům může zlomit vaz slabý výsledek v západní polovině republiky, vždyť zatímco třeba v jeho rodném Zlínském kraji brali lidovci před čtyřmi lety 13,22 procent hlasů, v kraji Ústeckém to bylo pouhých 2,55 a v Libereckém 3,01 procent, Hovorka opáčí, že letos očekává výrazně lepší výsledek především v Praze. V české metropoli je před čtyřmi roky volilo 5,46 procent voličů.

Pokud jde o programové priority, lidovci tak jako vždycky slibují především podporu rodin s dětmi. Pochopitelně tím mají na mysli rodinu v tradičním pojetí. „Zaměřujeme se na podporu tradiční rodiny, zodpovědnost vůči rodinám, obcím a státu, slevy na daních pro rodiny s dětmi, dostupné bydlení pro mladé rodiny, spravedlivé důchody pro rodiny s dětmi,“ nenechává nikoho na pochybách Hovorka, který v listopadu 1989 pomáhal založit místní Občanské fórum v domovských Šumicích, aby zde v následujícím roce pomáhal založit místní organizaci KDU-ČSL.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

 Řeč pak stáčí ke zdravotnictví, což je téma, na kterém se profiluje dlouhodobě. „Chceme zvýšení počtu českých studentů na lékařských fakultách, zajištění dostatečného počtu lékařů a zdravotních sester a zjednodušení a zkvalitnění systému postgraduálního vzdělávání lékařů, vyváženou regionální dostupnost specializovaných zdravotnických center, zvýšení dohledu nad zdravotními pojišťovnami a státními nemocnicemi, nebo zamezení odlivu kapitálu a nezdaněného zisku do zahraničí.“

Kromě zkvalitnění poměrů ve zdravotnictví lidovci podle Hovorky slibují také lepší školství. Konkrétně hovoří o zachování a vyšší podpoře malotřídních škol, o důrazu na praktické vzdělávání a finanční gramotnost. V plánu mají také reformu vzdělávání na pedagogických fakultách. Pokud jde o ostatní témata, zmiňuje nezadlužování státu, lepší soudnictví, zamezení nelegální migrace, zvýšení obranyschopnosti země, vyšší podporu vědy, výzkumu a inovací, nebo ochranu přírody a krajiny, zadržování vody v krajině, či zastavení úbytku zemědělské půdy.   

Letošní předvolební prognózy naznačují, že nebude vůbec snadné sestavit většinovou vládu. Natož bez protestních nebo populistických formací. Hovorka má v tomto ohledu jasno, KDU-ČSL by podle něj nešla do koalice jak s komunisty, tak s populisty. Pokud jde o favorita voleb, tedy hnutí ANO, odhaduje, že po volbách bude pro všechny strany problém být v koalici se stranou, či hnutím, jejíž hlavní představitelé jsou obvinění, případně mohou být trestně stíhání.

Babiš skončí a zůstane velká díra. Zásadní otázka je, kdo přijde po něm, říká Kartous

Na otázku, zda si dokáže představit předsedu ANO Andreje Babiše v pozici budoucího premiéra, reaguje rezolutně odmítavě. A co by řekl na to, pokud by se prezident Zeman rozhodl po volbách – právě s odkazem na systémovou pozici ve středu politického spektra a tradičně vysoký koaliční potenciál – pověřit sestavením vlády předsedu KDU-ČSL? „To neočekávám, ani jsem o tom nepřemýšlel, zejména poté, co se pan prezident předvedl při jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou.“

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde

SDÍLET
sinfin.digital