Babiš zmizel z médií, vše ale může rámovat, jak mu to vyhovuje, říká politolog Znoj

29. 09. 2017 • 11:31

Na prahu vrcholu horké fáze předvolební kampaně je ve veřejném prostoru až podezřelý klid. Jako by byli všichni klíčoví aktéři smířeni se svou rolí a dopředu jasným vítězstvím hnutí ANO. Politici objíždějí regiony, média pořádají předvolební debaty, a kde kdo spekuluje o tom, co bude po volbách. Nejen o ospalé předvolební situaci jsme detailně hovořili s politologem Milanem Znojem.

Jak hodnotíte dosavadní průběh předvolební kampaně? Překvapilo vás něco?

Politická scéna se docela dramaticky proměňuje, ale kampaň běží svou zavedenou cestou. Vlastně nás na ní nic nevzrušuje, ač v sázce je mnohé. Strany se hlavně snaží, aby byly vidět, a to jim zřejmě stačí. Na billboardech se na nás usmívají tváře lídrů. Vedle nich čteme slogany, jež by měly strany profilovat. Jsou však obecné a mnoho nám neřeknou.  Veřejná média pořádají besedy, kam zvou všemožné zástupce všemožných stran, až se člověk často vyleká, co za obskurní postavy chce do politiky. Živo je spíše na sociálních sítích, ale tam jeden neví, kdo se za koho vydává. Kontaktní kampaň je ovšem v proudu, nicméně žádná masová shromáždění se nekonají. Překvapivé je snad jen to, že se z veřejného prostoru poněkud vytratila TOP 09. 

Všichni - zdá se mi - hrají dopředu očekávatelné role. Co říkáte třeba na Andreje Babiše, který před několika týdny představil program, tak jako vždycky v minulosti zkritizoval celý polistopadový vývoj a zmizel do regionů? Od té doby o něm de facto není slyšet…

Andrej Babiš sice zmizel z médií, ale nezmizelo z nich jeho Čapí hnízdo. Píše a mluví se tedy o něm hodně. Pro jedny je zásadní hrozbou naší demokracie, pro druhé je člověkem, který je nepohodlný a zavedení politici se ho chtějí zbavit. Andrej Babiš tak může rámovat kampaň, jak jemu vyhovuje. On chce odstavit zkorumpované politiky od zdroje, avšak ti se mu mstí a chtějí jej kriminalizovat. Napsal brožurku - program O čem sním a rozdává ji na výjezdech do regionů. Poznávací znamení Babišovy letošní kampaně nebude kobliha, ale kniha-snář.

Lubomír Zaorálek se pokusil do předvolební debaty vnést klasická levicová témata. Nejpatrnější je to u tématu levné práce. Daří se mu v tomto ohledu? Může to přilákat ztracené voliče?

Od Zaorálka je to dobrá volba. Z klasických levicových témat nejvíce nyní rezonují nízké mzdy. Konec montoven, konec levné práce. To jsou docela srozumitelná a dobře komunikovatelná hesla. Všichni tak nějak souhlasí s tím, že když bohatne stát a elita, tak mají bohatnout také obyčejní lidé. Je ovšem otázka, zdali toto téma bude stačit, aby se utlumila podezíravost řady občanů vůči sociální demokracii, že její politici nesou značnou část viny na zkorumpovanosti české politiky. V tomto ohledu je Babišovo sdělení přesvědčivější.

TOP 09 a ODS také pracují se svými tradičními tématy: nízké daně, štíhlý a efektivní stát, méně byrokracie a řečeno Miroslavem Kalouskem, méně státu, který buzeruje své občany… Není to málo?

Jak jsem už řekl. TOP 09 se z veřejného diskursu takřka vytratila, jako by proevropská pravice neměla nyní veřejnosti co nabídnout. Zajímavé je, že ODS se zatím vyhýbá nacionalistické a populistické rétorice, se kterou donedávna docela úspěšně koketovala. Vrací se ke klasickým neoliberálním heslům, s nimiž se ale již nedá uspět. Na druhou stranu ještě není všem dnům konec a uvidíme, nakolik ODS přitvrdí.

A co říkáte na lidovce a STAN, kteří původně plánovali kandidovat společně?

Předvolební zásnuby lidovců a STAN skončily kocovinou, aniž byla nějaká veselka. STAN se zřejmě ani nedostane do sněmovny, i když jsem přesvědčen, že volební výsledek bude lepší, než naznačují výzkumy veřejného mínění. Společná kandidátka těchto stran byl odvážný pokus, který českou politickou scénu mohl proměnit. Lidovci ale ztratili odvahu dříve, než se toto uskupení mohlo zapsat do povědomí občanů, a tak nakonec zase spoléhají jen na setrvalé zbytky svých věrných. O STAN se dá říci jenom tolik, že svou touhu dostat se do celostátní politiky natolik překombinovali, až mohou hořce zaplakat nad výdělkem.

Jaké šance dáváte, obzvlášť s přihlédnutím na nedávné volby v Německu, Tomio Okamurovi a jeho SPD?

Okamura je nezdolný politik. Když mu jeho poslanci sebrali Úsvit, založil na stejných ideových základech SPD a znovu hrozí, že se dostane do parlamentu. Svou populistickou rétoriku ovšem vycizeloval. Stále vsází na xenofobii a antiislamismus, avšak mnohem více se přiblížil prezidentu Zemanovi a převzal řadu jeho témat, a to způsobem, nad kterým musí Jiří Veleba, ale i František Ringo Čech, jenom žasnout a tiše mu závidět. Okamura na rozdíl od nich je totiž schopen oslovit mladou nespokojenou a ničím nezatíženou generaci.

Realistickou šanci na překročení pětiprocentní hranice mají Piráti. Mohou být pro českou politiku přínosem?

Piráti skutečně mají reálnou šanci dostat se do parlamentu. Sice to nebude slibované dvojciferné číslo, ale překvapení to bude v každém případě. Svědčí to o tom, že mladí voliči více promluví do výsledků voleb než dříve. Xenofobní část z nich si našla svého reprezentanta v Okamurovi. Piráti představují jiný hlas mladé generace, té její části svobodomyslné, kosmopolitní a docela technologicky optimistické. Doufejme, že jich bude více než Okamurovců.

Žádnou velkou změnu v parlamentní politice ale Piráti nezpůsobí. Na to budou příliš slabí. Jenom poměrně excentrické vládní koalice by mohly počítat s jejich podporou. Avšak Piráti mohou získat výrazně větší veřejný prostor ke své prezentaci a bude záležet jenom na nich, jak jej dokážou dále využít.

Expremiér Mirek Topolánek nám před nedávnem v rozhovoru řekl, že o výsledku voleb rozhodne poslední týden a jedna silná věta. Co ještě do konce voleb čekáte? Dohraje každý svůj part podle dopředu odhadnutelného scénáře, anebo může přijít nějaký překvapivý či dokonce zlomový moment?

Bonmoty Mirka Topolánka mají většinu tu vlastnost, že se jim člověk docela zasměje, ale jinak jsou mimo mísu. Do voleb neočekávám žádné dramatické změny ve volebních preferencích jednotlivých stran, a to i v případě, že bude Andrej Babiš trestně obviněn. Je sice docela hodně lidí ještě nerozhodnutých, ale když se měří jejich preference, koho by volili, kdyby šli k volbám, tak se rozdělení jejich hlasů příliš neliší od dosavadních známých výsledků.

Ale přesto stojí v této souvislosti možná za zmínku, že Andrej Babiš nepřijde v předvečer voleb do Superdebaty k Václavu Moravcovi a upřednostní TV Nova, kde s ním souboj nakonec svede také Lubomír Zaorálek…

TV Nova využila situace a zabodovala. Superdebaty, které pořádala a chystala ČT, byly vždy nepřehledné a nudné, navíc „gleichšaltovaly“ politické lídry, což vůbec nevyhovovalo Andreji Babišovi. Když mu tedy TV Nova nabídla jiný formát, musel si zavýskat. Kdyby k TV Nova ale přešel sám, bylo by to fiasko, jenomže pro Lubomíra Zaorálka to byla také výhodná nabídka a přijal by ji každý lídr jiné strany.

V předvečer voleb budou právě tito dva pasováni TV Nova do role dvou rozhodujících politiků v zemi. Uvidíme, jak si povedou. Superdebata na ČT pak bude přehlídkou skupiny druhořadých lídrů. Mohou se kvůli tomu zlobit, ale to je asi tak všechno, co mohou dělat.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.